Opoja.net

Identifikohet një rrezik i ri nga Koronavirus

Shëndeti
Identifikohet një rrezik i ri nga Koronavirus

OBSH identifikon një rrezik të ri nga COVID-19.

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus ka shpjeguar një problem të ri nga numri i madh i infeksioneve globale me koronavirus.

Ndërsa 1 milion raste të reja të koronavirusit konfirmohen në të gjithë botën në javë, Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ka paralajmëruar se spitalet po përballen me mungesë të koncentratorëve të oksigjenit të nevojshëm për të mbështetur frymëmarrjen e pacientëve me Covid-19 që vuajnë nga shqetësimi i frymëmarrjes, raporton Reuters.

“Shumë vende tani po përjetojnë vështirësi në marrjen e përqendruesve të oksigjenit,” tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus.

“Kërkesa aktualisht po tejkalon furnizimin”, shtoi ai.

Agjensia shëndetësore ka blerë 14,000 përqendrues oksigjeni nga prodhuesit dhe planifikon t’i dërgojë ato në 120 vende në javët e ardhshme, tha Tedros.

Një 170,000 përqendrues të tjerë – me vlerë rreth 100 milion dollarë amerikanë – do të jenë potencialisht të disponueshëm gjatë gjashtë muajve të ardhshëm.

Rastet në të gjithë botën kaluan 9.4 milionë të enjten, me OBSH duke thënë se pritet që infeksionet globale të kalonin 10 milionë deri në fund të javës. Të paktën 480,000 njerëz kanë vdekur deri më tani.

Loading...

Mos i humb

Rusia thotë se në shtator nis prodhimin masiv të vaksinës kundër Covid-19

Kushtrim Guraj

Kështu e “merr peng trupin” koronavirusi

Kushtrim Guraj

Martohet kryeministrja më e bukur në botë

Kushtrim Guraj

Koronavirusi do të jetë prezent për një kohë të gjatë

Kushtrim Guraj

Disa njerëz që nuk janë infektuar me COVID-19, tashmë mund të jenë imun ndaj këtij koronavirusi

Kushtrim Guraj

Lajm i mirë: Edhe personat që nuk janë prekur nga Covidi mund të kenë imunitet.

Kushtrim Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net