Inter mposht Bayer Leverkusenin, kalon në gjysmëfinale të Europa Ligue

Sport
Inter mposht Bayer Leverkusenin, kalon në gjysmëfinale të Europa Ligue

Interi kalon në gjysmëfinale të Europa Ligue.

Dy gola të hershëm në 20 minutat e parë të ndeshjes kanë dal vendimtar për Interin në rrugën e tyre për trofeun e Europa Ligës. Golat e Barellas dhe Lukakus ishin vendimtar për Interin në këtë ndeshje çerekfinale

Interi ka kaluar në gjysmëfinale të Europa Ligës duke e eliminuar Bayer Leverkusenin me rezultat 2-1.
Golat në fillim të ndeshjes nga Barella dhe Lukaku ishin krucial në sigurimin e gjysmëfinales së interit.

Një kombinim i mirë i dy ish lojtarëve të Manchester United dhe Ashley Young bëri që Bayer Leverkusen të vije në vështirësi në minutën e 15-të.

Goditja e Lukaku shkon në këmbë të Barellas i cili shënon një gol të bukur me të djathtën e tij.

Inter do të vinte te goli i dytë pas pak minutave, saktësisht pesë minuta.

Përsëri në skenë ishte Romelu Lukaku i cili edhe pse i shtrirë arriti që të shënoi golin e dytë për Interin.

Bayer Leverkusen do të reagonte katër minuta me vonë ku Kai Havertz do ta bënte këtë ndeshje interesant ku do të shënonte gol në minutën e 24-të.

Kujtojmë se gjatë pjesës së parë VAR anuloi më të drejtë një penallti të akorduar për Interin.

Në pjesën e dytë, Bayer Leverkusen bën disa ndryshime dhe minutat e parë i takuan skuadrës gjermane.

Ata patën disa raste por edhe Inter kishte disa mundësi të arta për shënim.

Një prej tyre ishte i Alexis Sanchez ku nuk arriti të shënoi edhe pse ishte ballëpërballë me portierin e Leverkusen, Hradecky.

Leverkusen ishte afër të barazonte në minutën e 80-të me anë të Havertz por mbrojti Handanovic.

Minutat e fundit i takuan Interit dhe disa herë ishin afër për të shënuar gol.

Në minutën e 90-të për Interin u akordua penallti por ajo përsëri u kontrollua nga VAR dhe përsëri u anulua pasi që Nicolo Barella kishte prekur me dorë topin para ndërhyrjes në Eriksen në zonë.

Interi në gjysmëfinale do të përballet me fituesin e çiftit Shakhtar Donetsk – Basel që do të luhet nesër kurse ndeshja gjysmëfinale do të luhet të hënën e ardhshme.

Liverpool kompleton transferimin e yllit të Bayern Munich

Fari Kolloni

Lamtumirë Milan, Paqueta po transferohet te klubi i madh francez

Fari Kolloni

Bombë nga Italia: Milan i’a ‘vjedh’ nga duart Depayn Barcelonës!

Fari Kolloni

Haziri pas fitores së Dritës: E zDriti Maqedoninë e Veriut dhe Ballkanin

Fari Kolloni

Presidenti Thaçi e quan historik kualifikimin e Dritës

Fari Kolloni

Drita mposht Sileksin, bën historinë në Europa Ligë

Fari Kolloni
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net