Opoja.net

Kaq kosovarë erdhën në Kosovë pas hapjes së aeroportit ‘Adem Jashari’

Kosova
Kaq kosovarë erdhën në Kosovë pas hapjes së aeroportit ‘Adem Jashari’

Ja sa kosovarë erdhën në Kosovë pas hapjes së aeroportit.

Fluturimet në aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari” ishin ndërprerë qysh në muajin mars, për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Pas katër muajve, aeroporti u hap javën e kaluar për udhëtarë.

Si pasojë e kësaj shumë kosovarë që kishin shkuar të vizitojnë vendet evropiane kishin mbetur atje, e shumë nga diaspora u desh t’i anulojnë pushimet në vendlindje.

Mirëpo, në ditën e parë të hapjes së aeroportit, më 28 qershor, kishin ardhur afro 3 mijë udhëtarë në Republikën e Kosovës.

Ndërsa, 885 të tillë janë larguar nga këtu.

Për tre ditë, që nga 28 deri më 30 qershor, Aeroporti i Prishtinës u kishte shërbyer 9393 udhëtarëve, që kanë pasur 93 fluturime në ardhje dhe vajtje.

Kështu bëri të ditur për IndeksOnline, zëdhënësi i aeroportit “Adem Jashari”, Bujar Gashi.

Sipas të dhënave që ka marrë IndeksOnline, për tre ditë rresht intensiteti i të arriturve në Kosovë ishte thuajse i njejtë.

“ Më 28 qershor kanë ardhur 2993 udhëtarë, 885 në shkuarje, më 29 qerdhor 2027 në ardhje, 400 në shkuarje, e 30 qershor 2429 në ardhje e 594 në shkuarje”.

Sipas Gashit, Zvicra dhe Gjermania mbeten vdenet me numrin më të madh të fluturimeve për në Aeroportin e Kosovës.

“Që nga hapja e Aeroportit , ne ju kemi shërbyer 9393 udhëtareve, dhe kemi pasur 93 fluturime ne ardhje dhe në shkuarje.

Në ditën e parë (28.05.2020) kemi pasur 3878 udhëtare ( 2993 në ardhje ) dhe (885 në shkuarje).

Zvicra dhe Gjermania mbeten vendet me numrin më të madh të fluturimeve për nga Aeroporti i Prishtinës.

Ne presim gjatë javes që listës së destinacioneve ekzistuese t’i shtohet Londra ( Heathroë Airport) nga kompania a famshme ajrore British Airëays”, tha ai.

Loading...

Mos i humb

Qytetarët të shqetësuar, publikohen pamjet të reja të xhandarmërisë serbe duke patrulluar në Kosovë

Opoja.net

Do të sanksionohen personat që thonë se nuk ka virusi, vjen reagimi nga Labi

Opoja.net

Situata me koronavirus në vendin tonë: 3.961 raste aktive dhe 303 të vdekur, mbi 400 pacientë të hospitalizuar

Opoja.net

Ministri i Shëndetësisë nesër do të vizitoi Bujanocin dhe Preshevën

Opoja.net

Votohet në shqyrtim të parë projektligjin për parandalimin dhe luftimin e COVID-19

Opoja.net

Komuniteti ndërkombëtar, i brengosur lidhur me projektligjin për UÇK-në

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net