Opoja.net

Kasapët, mjaft të kërkuar në Kosovë

Kosova
Kasapët, mjaft të kërkuar në Kosovë

Profesioni i kasapit del të jetë mjaft i lakmueshëm nga kosovarët.

Në një hulumtim të UNDP-së ky profesion radhitet si më i kërkuari në sektorin e përpunimit të ushqimit, shkruan Gazeta Fjala.

“Gjithsej, janë intervistuar 43 kompanitë që raportonin se profesioni i kasapit është më i përhapuri. Numri mesatar i të punësuarve në këto kompani është gjashtë. Gati 60% e të punësuarve nga kompanitë e intervistuara punojnë si kasapë”, thuhet në hulumtimin e UNDP-së mbi vlerësimin e nevojave për shkathtësi.

Sipas kësaj analize, ky profesion duket të jetë tërheqës sidomos për të rinjtë, të cilët përfaqësojnë 40 për qind të fuqisë së përgjithshme punëtore.

“Megjithatë, punëtorët e moshës së mesme, nga 30 deri 49 vjeç, përfaqësojnë gjysmën e kasapëve dhe punëtorëve të lidhur. Ndonëse kryesisht meshkuj, një e gjashta e kasapëve janë gra. Kjo sigurisht që është përqindje e vogël, por duhet të shihet si shenjë pozitive meqë profesioni i kasapit është konsideruar zakonisht si profesion ‘meshkujsh’”, thuhet në raport. /Gazeta Fjala/

Loading...

Mos i humb

Ambasada e Kosovës në Austri njofton qytetarët për procedurat që duhet ndjekur në rast kthimi në vendlindje

Opoja.net

Qeveria heq reciprocitetin ndaj Serbisë, Hoti: Presim që edhe pala serbe të heq pengesat

Opoja.net

Qeveria Hoti e dominuar nga burrat, shoqëria civile kritikon numrin e ulët të grave në ekzekutiv

Opoja.net

IKSHPK apelon të qytetarët, bizneset dhe gastronomia që në mënyrë strikte t’i respektojnë rekomandimet ndaj COVID-19

Opoja.net

Prishet koalicioni mes LVV-së dhe LDK-së në Prizren

Opoja.net

Edhe 11 raste me coronavirus dhe dy të shëruar në Kosovë

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net