KFOR-i deklarohet për praninë e njësiteve ushtarake serbe në Veri

Kosova
KFOR-i deklarohet për praninë e njësiteve ushtarake serbe në Veri

Prania e formacioneve ushtarake serbe që veprojnë brenda territorit të Kosovës, gjegjësisht në malet e Leposaviqit ka kohë që veprimtaria e tyre është vërejtur ndonëse nuk është marrë asnjë masë ndaj tyre nga institucionet e sigurisë.

Megjithatë KFOR-i si përgjegjësi kryesor i ruajtjes së sigurisë, në një përgjigje për Indeksonline, ka thënë se situata e sigurisë në Kosovë është e qete dhe e qëndrueshme, dhe se nuk ka vend për shqetësime.

Ndërkaq sa i përket veprimtarisë së dyshimtë të klubit sportiv “Air sof club Vukovi” nën të cilën janë duke vepruar ish ushtarak serb, si dhe duke zhvilluar stërvitje taktike ushtarake në malet e Leposaviqit, KFOR-i ka thënë se janë duke e monitoruar gjithë territorin dhe situatën e sigurisë në Kosovë.

KFOR, nuk ka dhënë shpjegime se çka në të vërtetë është duke bërë ish ushtaraku serb Momcilo Arlov, brenda territorit të Kosovës, me njësitin e tij luftarak gjegjësisht në malet e Leposaviqit.

“Frocat shumë kombesh të KFOR-it, me mbështetjen e NATO-s, në Kosovë zhvillojnë operacione paqeruajtëse dhe kontribuojnë në ruajtjen e një mjedisi të sigurt për të gjithë njerëzit në Kosovë. Ne çdo herë bëjmë vlerësimin e gjitha rreziqeve potenciale që i kanosen Kosovës. Megjithatë ne nuk do të komentojmë për ndonjë për ndonjë hetim të ndonjë personeli apo organizate”, thuhet në përgjigjen e KFOR-it. /Indeksonline/

[the_ad_group id="421"]

Donika tregon statusin e saj brenda Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës

Opoja.net

Pasi iu hakua Facebooku, Zafir Berisha ka diҫka për të thënë

Opoja.net

Tre ditë pas aksionit policor në Karaçevë, ja ҫka ka mbetur atje

Opoja.net

Kryetari Veseli takohet me drejtuesit e Odës Ekonomike, ja çka biseduan

Opoja.net

Infektologu Sadiku parashikon rritje të rasteve me koronavirus në Kosovë

Opoja.net

Ministrja serbe zbulon 4 rrugët që do t’i financojë Amerika e që lidhin Serbinë dhe Kosovën

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net