Opoja.net

Konsumoni mollën e gjelbër, keni këto përfitime shëndetësore

Shëndeti

Përveç shijes së mirë, mollët jeshile kanë edhe disa vlera shëndetësore.

Janë të larta në fibra dhe ndihmojnë që të keni një aparat tretës të pastër dhe të shëndetshme. Por jo vetëm kaq.

Ne ju sjellim disa nga dobitë shëndetësore të mollëve jeshile.

Zvogëlojnë mundësinë e prekjes nga kanceri në zorrën e trashë

Pasi kanë përmbajtje të lartë të fibrave, mollët jeshile ofrojnë një tjetër benefit të madh reduktimin drastik të mundësive për t’u prekur nga kanceri i zorrës së trashë.

Zvogëlojnë kolesterolin

Një nga dobitë është edhe përmbajtja e lartë e fibrave që ndihmon në reduktimin e kolesterolit i cili është prezent në organizmin tonë.

Ndihmojnë tretjen

Nëse keni konsumuar diçka të rëndë dhe jeni të shqetësuar nëse stomaku nuk do ta tresë atë, duhet të hani një mollë jeshile. Ato lehtësojnë tretjen për shkak të enzimave që kanë.

Mbajnë nën kontroll urinë

Mollët jeshile përmbajnë acide organike që ndihmojnë oreksin tuaj. Kështu që nëse keni probleme me oreksin, mund të mbështeteni tek mollët jeshile.

Mollët jeshile po ashtu kanë edhe dobi edhe përsa i përket bukurisë, pastrojnë lëkurën, pasi mbajnë dhëmbët dhe mishrat e tyre të shëndetshëm. Përmbajnë vitamina A,B, C si dhe vitaminë E që mban lëkurën të freskët dhe me shkëlqim.

Loading...

Mos i humb

E konfirmojnë ekspertët: Kornoavirusi bartet edhe përmes ajrit

Kushtrim Guraj

Pulat mund të shkaktojnë një pandemi të re, 100 herë më të keqe se Koronavirusi

Kushtrim Guraj

Ja pse është shumë e rëndësishme të vendosim maska kur dalim në publik

Kushtrim Guraj

Çka është Remdesiviri dhe pse po e kërkojnë të gjithë?

Kushtrim Guraj

A duhet t’i ushqejnë fëmijët me gji nënat e infektuara me Covid-19, flasin nga OBSH

Kushtrim Guraj

Zbulim i ri: Versioni i ri i Covid-19 përhapet shpejt, por nuk është i rëndë

Kushtrim Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net