Opoja.net
Meka Mish

Kontrolli i përbashkët kufitar, mbi 1 milion persona kaluan pikën kufitare Vërmicë-Morinë

Ministri i Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa ka vizituar pikën e përbashkët të kalimit kufitar me Shqipërinë, në Vërmicë-Morinë, për të parë nga afër zbatimin e marrëveshjes për kontrollin e përbashkët kufitar.

Sipas njoftimit, Ministria e Punëve të Brendshme dhe Policia e Kosovës kanë bërë angazhime shtesë me qëllim të menaxhimit më të mirë të kalimit në Pikat Kufitare në mes të Kosovës dhe Shqipërisë, në këtë fillim të sezonit veror.

Me këtë rast, siç thuhet më tej, Mustafa shprehi përkushtimin për zbatimin e kësaj marrëveshje me qëllim lehtësimin e kalimit kufitar, mirëpo tregoi edhe për disa vështirësi që po has zbatimi i plotë i marrëveshjes.

“Kalimi i qytetarëve nga Kosova në Shqipëri dhe anasjelltas po realizohet me procedura të lehtësuara nga Policia Kufitare duke evituar kështu pritjet e gjata. Vështirësi kemi në pjesën e kufirit të Shqipërisë për shkak të infrastrukturës së pamjaftueshme për kalimin e automjeteve e sidomos kamionëve dhe maunave nga Shqipëria në Kosovë”, tha ministri Mustafa.

Nga fillimi i zbatimit të Marrëveshjes e deri në muajin e kaluar, në pikën e përbashkët të kalimit kufitar Vërmicë-Morinë, kanë kaluar mbi 1 milion persona, prej të cilëve 685 mijë kanë hyrë në Kosovë, kurse 647 mijë në Shqipëri, ose gjithsej 544 mijë automjete të kategorive të ndryshme.

Kosova dhe Shqipëria prej muajit janar të këtij viti kanë funksionalizuar me financim të Bashkimit Evropian, pikën e përbashkët të kalimit kufitar Vërmicë-Morinë. /Telegrafi/

Mos i humb

Haradinaj: Liberalizimi i vizave, çështje javësh

Opoja.net

Macron ka një plan për zgjidhjen e problemit Kosovë-Serbi

Opoja.net

Vendimi për mos akreditim të universiteteve publike, mblidhet Komisioni për Arsim

Opoja.net

12 mijë kosovarë shkuan për të jetuar në Gjermani gjatë vitit 2018

Opoja.net

Me “10 Rregullat e Arta të Sigurisë Rrugore”, drejt një komunikacioni më të sigurt

Opoja.net

Haradinaj priti në takim Azgan Haklajn, President i Unionit të Artistëve të Kombit Shqiptar

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net