Opoja.net

Korean War vet to be buried with full military honors, but no family can attend

A cemetery in Cincinnati is asking for the public’s help.

A Korean War veteran will be buried at 3 p.m. on Saturday, May 25 at Cincinnati’s Spring Grove Cemetery, and since his family is not in the area, officials are inviting the public to attend.
Hezekiah Perkins, 90, served in the United States Army during the Korean War and will be buried with full Military Honors. According to reports, Perkins prearranged and paid for his funeral over 20 years ago.

5446
SONDAZH / Zgjedhjet Lokale
Kandidati juaj i preferuar për kryetar të Dragashit?

Members of the Spring Grove Cemetery family will act as the pallbearers for the veteran’s funeral.

Perkins will be laid to rest at Spring Grove Cemetery, Section 137, Lot 318, Space 1, at 3 p.m. on May 25. Those who wish to say a final farewell to one of our country’s servicemen are welcome to attend.

Since Hezekiah Perkins’ family can’t attend his funeral, the cemetery is asking the public to attend so this brave man can have a proper farewell.
Please share this article so Hezekiah can get the funeral he deserves.

Aktakuzë ndaj tetë personave për keqpërdorim të pozitës, mashtrimit dhe shpëlarje të parave

Opoja.net

BE: Kosova i ka përmbushur kriteret për liberalizimin e vizave, vendimi duhet të merret nga vendet anëtare

Opoja.net

Zaniolo: Italia mund ta fitojë Euro 2020, Lukaku është një fenomen dhe mezi pres të punojë me Mourinhon

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net
Fokusi
Shiko
Zgjedhjet
Kontribo
Raporto