Opoja.net

Koronavirusi dëmton edhe fermerët

Ka mbi 30 vjet që merret me bujqësi. Por, në gjithë këtë kohë, Agron Dumani nga fshati Miradi e Ulët, nuk është përballur me kaq vështirësi në shitjen e perimeve.

Për dallim nga vitet e kaluara, këtë vit rendimenti i pa shitur është ende i madh.

Por, për Dumanin që është nga të paktit që ende merret me punimin e tokës në këtë fshat, në rast se nuk arrin t’i shes edhe perimet e mbetura, demi është goxha i madh.

Ai shpreson që kjo gjendje do të kalojë së shpejti.

Për këtë, ai është bërë gati edhe për të mbjellat e stinës së pranverës

Madje, pak metra larg shtëpisë, Dumani e mori me qira edhe një pjesë tjetër të tokës.

E shpresë që nuk do të zgjasë shumë kjo gjendje, e kanë edhe në Komunën e Fushë Kosovës.

Por, nëse kjo ndodh, kjo Komunë premton që do ta gjejë një zgjidhje për të gjithë fermerët.

Ndërkohë, me situatë të njëjtë me bujqit e Fushë Kosovës, janë edhe bujqit e tjerë nga Kosova.

E në ndihmë fermerëve në vend, pritet t’iu vije edhe Ministria e Bujqësisë.

Ministri, Besian Mustafa, ka thënë që tashmë kanë një plan për këtë.

Ndërkohë, të hënën Qeveria në Detyrë, ka miratuar një pako emergjente në të cilën ka parashikuar të rrisë buxhetin për grante dhe subvencione në Ministrinë e Bujqësisë për 5 milionë euro.

https://video.gjirafa.com/koronavirusi-demton-edhe-fermeret

​Kultivuesit e deleve dhe dhive kërkojnë rritje të subvencioneve, ndryshe paralajmërojnë protesta

Opoja.net

Siberia regjistron temperatura alarmante prej 48 gradë Celsius

Merlinda Guraj

Masat e nxehta ajrore nga Afrika rëndojnë cilësinë e ajrit në Kosovë

Merlinda Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net
 
NA NDIQENI
Send this to a friend