Opoja.net

Koronavirusi në Kosovë: 1 mijë e 244 raste aktive – 1 mijë e 506 të shëruar

Shëndeti
Koronavirusi në Kosovë: 1 mijë e 244 raste aktive – 1 mijë e 506 të shëruar

Të hënën më 29 qershor janë regjistruar 122 raste pozitive me Covid-19 në Kosovë.

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike numri total i rasteve pozitive 2.799 raste nga 23.570 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 49 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Ndërkaq numri i përgjithshëm i të shëruarve deri dje ishte gjithsej 1.506 raste, kurse raste aktive  janë 1.244, transmeton Klan Kosova.

IKSHPK edhe një herë ka bërë thirrje për zbatimin e rekomandimeve të këtij instituti.

“Apelojmë te qytetarët, bizneset, gastronomia, që në mënyrë strikte të respektojnë distancën fizike, përdorimin e maskave, dezinfektimin dhe ajrosjen e lokaleve, duke pamundësuar përhapjen eventuale të infeksionit dhe shmangien e përhapjes në hapësirat e mbyllura”, bën të ditur ky institut, transmeton Klan Kosova.

 

Loading...

Mos i humb

Pulat mund të shkaktojnë një pandemi të re, 100 herë më të keqe se Koronavirusi

Kushtrim Guraj

Ja pse është shumë e rëndësishme të vendosim maska kur dalim në publik

Kushtrim Guraj

Çka është Remdesiviri dhe pse po e kërkojnë të gjithë?

Kushtrim Guraj

A duhet t’i ushqejnë fëmijët me gji nënat e infektuara me Covid-19, flasin nga OBSH

Kushtrim Guraj

Zbulim i ri: Versioni i ri i Covid-19 përhapet shpejt, por nuk është i rëndë

Kushtrim Guraj

Krejt çfarë dihet për virusin e gripit të derrave në Kinë, që i ka shqetësuar njerëzit – por edhe shkencëtarët

Kushtrim Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net