Koronavirusi përhapet lehtë gjatë fluturimeve të gjata

Shëndeti
Koronavirusi përhapet lehtë gjatë fluturimeve të gjata

Dalin dëshmi se koronavirusi përhapet lehtë gjatë fluturimeve të gjata.

Sipas një studimi të publikuar nga Qendra për Kontrollimin dhe Parandalimin e Sëmundjeve e Shteteve të Bashkuara, koronavirusi përhapet lehtë në mesin e udhëtarëve gjatë fluturimeve të gjata me aeroplan.

Në raport përmendet rasti i një gruaje që fluturoi nga Londra në Vietnam në muajin mars. Ndonëse ajo e kaloi kontrollin e temperaturës trupore, gruaja pati simptoma disa ditë më vonë dhe më pas doli pozitive në testin për koronavirus.

Përcjellësit e kontakteve arritën që ta lidhnin rastin e saj me 15 pasagjerë të tjerë, të cilët gjithashtu më vonë dolën pozitivë në testin për koronavirus, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express.

Megjithatë, ky rezultat i studimit ka një kufizim, sepse në kohën e realizimit të këtij fluturimi nuk kishte obligim për vendosje të maskave gjatë fluturimeve, prandaj ka gjasë që shumica e pasagjerëve të kenë qenë pa maska në aeroplanin në të cilin ndodhej kjo grua.

Ndryshe, kompanitë ajrore kanë pësuar humbje të mëdha financiare nga përhapja e pandemisë për shkak të anulimit të shumë fluturimeve për muaj me radhë. Disa shtete kanë përgatitur pako ndihmëse financiare për t’i shpëtuar këto kompani nga falimentimi.

Arsyet pse duhet të konsumoni gështenja gjatë vjeshtës

Opoja.net

Ushqimet që e luftojnë aneminë

Opoja.net

Cilat janë dallimet ndërmjet gripit sezonal dhe virusit Covid, flet infektologu kosovar

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net