Opoja.net

Koronavirusi, vjen paralajmërimi i frikshëm nga OBSH-ja

Rajoni
Koronavirusi, vjen paralajmërimi i frikshëm nga OBSH-ja

Pandemia e koronavirusit ka të ngjarë të jetë “e gjatë”, paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) të shtunën ndërsa vendet nga Franca në Meksikë raportuan një rritje të rasteve.

Sipas Euronews, OBSH tha se “vendosi theksin në kohëzgjatjen e parashikuar të gjatë të kësaj pandemie COVID-19” në një deklaratë pasi komiteti i saj i urgjencës u takua të premten për të vlerësuar krizën gjashtë muaj pasi “ra alarmi global” më 30 janar.

Grupi paralajmëroi gjithashtu për rrezikun e “lodhjes së reagimit” duke marrë parasysh presionet socio-ekonomike ndaj vendeve.

“OBSH vazhdon të vlerësojë se niveli i rrezikut global të COVID-19 mund të jetë shumë i lartë”, tha deklarata e saj e fundit, përcjell Telegrafi.

“Komiteti theksoi kohëzgjatjen e parashikuar të gjatë të kësaj pandemie COVID-19, duke përmendur rëndësinë e përpjekjeve të qëndrueshme të reagimit të komunitetit, kombëtar, rajonal dhe global”.

Ndërkohë është bërë e ditur se ndër tjerash, Franca dhe Polonia ishin midis një numri vendesh që raportuan një rritje të rasteve të koronavirusit.

Për një ditë të tretë me radhë, Polonia raportoi numrin më të lartë të rasteve të reja të shtunën, me 658 infeksione të reja. Tani Polonia ka raportuar gjithsej 46,346 raste të koronavirusit dhe 1.721 vdekje.

Loading...

Mos i humb

Trump: SHBA-ja po vëzhgon nga afër për ndërhyrjet e mundshme në zgjedhje

Opoja.net

Zbulohet shkaktari i shpërthimit të madh në Bejrut, që shkatërroi gjithçka

Opoja.net

Pasojat nga rikthimi i karantinës dhe kufizimeve tjera

Opoja.net

Të paktën 10 persona ndërruan jetë nga shpërthimi në Bejrut

Opoja.net

Dilemat rreth pandemisë: Sa është i sigurt udhëtimi?

Opoja.net

Departamenti Amerikan i Shtetit reagon pas shpërthimit tmerrues në Bejrut

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net