Opoja.net

Kosova dhe Turqia me marrëveshje për forcimin e sistemit shëndetësor

Kosova

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, ka pritur në takim zëvendësministren e Shëndetësisë së Turqisë, Emine Alp Meşe.

Kjo vizitë u realizua në kuadër të Javës së Shëndetësisë ne mes Kosovës dhe Turqisë.

Gjatë këtij takimi u nënshkrua edhe marrëveshja për planin e veprimit për implementimin e bashkëpunimit në shëndetësi në mes të të dyja vendeve.

Zëvendësministrja e Shëndetësisë në Turqi , Emine Alp Mese tha se kjo marrëveshje ka për qëllim të forcojë sistemin shëndetësor në Kosovë.

Ajo tha se në kuadër të marrëveshjes së nënshkruar në mes Kosovës dhe Turqisë në vitin 2009 e cila parasheh trajtimin e 100 pacientëve kosovar brenda vitit në Turqi janë trajtuar deri tani 800 pacientë dhe janë trajnuar mbi 1000 mjekë të cilët  kanë marrë edukim mjekësor.

Në anën tjetër sekretari i MSh-së në Kosovë, Naim Bardiqi, tha se marrëveshja e vitit 2009 i ka sjell përfitime të mëdha shëndetësisë kosovare për çka edhe falënderoi shtetin turk.

Ai tutje tha se plani i veprimit ka qëllim përcaktimin e aktiviteteve në mes dy shteteve në aspektin e shëndetësisë me theks të veçantë akreditimin. /kp/Telegrafi/

Mos i humb

Kosova dhe Maqedonia e Veriut nënshkruajnë protokoll për themelimin e Task-Forcës kundër kërcënimeve të sigurisë

Opoja.net

Kurti për The Guardian: BE-ja është krijuar si kundërpërgjigje ndaj fashizmit, po ikë e frikësuar përballë populistëve dhe fashizmit

Opoja.net

Mësimet e Kosovës nga lodhja e BE-së me Ballkanin Perëndimor

Opoja.net

Mbi dy mijë zyrtarë policorë u larguan nga Policia e Kosovës, që nga themelimi i saj

Opoja.net

Në Kosovë ndodhin rreth 80 martesa të miturve në vit

Opoja.net

Forca e Sigurisë e Kosovës zë vendin e dytë në garën ndërkombëtare “Cambrian Patrol 19”

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net