Opoja.net
Meka Mish

Kosova feston trevjetorin e anëtarësimit në FIFA

Kosova sot (13 maj) feston trevjetorin e anëtarësimit në organizatën më të madhe të futbollit në botë, FIFA.

Ishte vitit 2016, kur Kosova mori lajmin nga shtëpia më e madhe e futbollit se është zgjedhur anëtari i 210-të.

Kongresi që u mbajt në Meksikë, ishte i 66-ti nën ombrellën e FIFA-s, gjersa një pjesë e madhe e delegatëve kishin votuar pro anëtarësimit të Kosovës në organizatë.

Foto:(Fadil Vokrri dhe Gianni Infantino/FIFA TV

Nga 205 delegatët që ishin pjesëmarrës në kongresin që u mbajt në Meksikë, Kosova kishte arritur të marrë 141 vota, që mjaftuan për t’u bërë anëtarja më e re e FIFA-s.

Përfaqësuesja jonë ka shanse që të kualifikohet në Kampionatin Evropian, pasi që do të luajë në ‘play-off’ të Ligës së Kombeve dhe aktualisht është duke luajtur në fazën e grupeve të ‘Euro 2020’.

Edhe pse kishte kundërshtarë të shumtë për pranimin e Kosovës në FIFA, më në fund drejtësia erdhi në vend, fitoi futbolli, fitoi Kosova e cila është në FIFA e barabartë me të gjitha shtetet e botës.  /Telegrafi/

Gjiganti

Mos i humb

Mustafi afër kalimit te Milani

Opoja.net

Stadiumi i Real Madridit më i vizituari në botë, i Barcelonës në vendin e gjashtë

Opoja.net

Xavi refuzon ta marrë drejtimin e Barcelonës: Nuk është ende momenti

Opoja.net

Ish-kampionia botërore vlerëson lartë Majlinda Kelmendin

Opoja.net

Arijanet Muriqi vlerësohet nga Goal.com, futet në formacionin më të mirë të vitit nën 21 vjeç

Opoja.net

Real Madridi klubi me markën më të shtrenjtë në botë

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net