Opoja.net

Kosovarët kanë gati 1 milionë profile në Facebook, 680 mijë në Instagram

Teknologji

Bazuar në statistikat e fundit të publikuara nga Agjencia për Statistika (ASK), 93 % e familjeve kosovare kanë pasur qasje në internet gjatë vitit 2018. Kështu kosovarët renditen në mesin e përdoruesve më të mëdhenj të Internetit në Evropë, duke lënë mbrapa edhe vendet e zhvilluara si Gjermania e Franca.

Valon Kerolli njohës i fushë së IT-së, ka treguar saktësisht në 12 vjet shtet, sa përdorues të rrjeteve sociale janë në Kosovë.

Ai ka bërë të ditur se nga shpallja e pavarësisë e deri tani janë 920 mijë përdorues aktiv në Facebook, 740 mijë përdorues aktiv në Messenger të Facebookut, 680 mijë përdorues në Instagram, 480 mijë përdorues në Snapchat, 78 mijë në Twitter dhe 58 mijë në Linkedin, shkruan Reporteri.net.

Ai poashtu ka treguar se edhe sa përdorues aktiv të telefonisë mobile gjatë 12 viteve pavarësi.

Loading...

Mos i humb

Fordi kërkon ndihmë për identifikimin e Mustangut misterioz

Opoja.net

Kombibusi më jetëgjatë feston 70-vjetorin

Opoja.net

Kjo është makina që u shit më se shumti gjatë muajit shkurt

Opoja.net

Zgjidhja për internet të shpejtë në shtëpi është kaq e thjeshtë

Opoja.net

Microsoft me një aplikacion komunikimi të ngjashëm me WhatsApp

Opoja.net

Paraqiten probleme në Facebook, Instagram dhe WhatsApp – nuk shfaqen fotografitë

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net