Opoja.net

KQZ finalizon procesimin e votave të zgjedhjeve, Vetëvendosje mbetet e para

Kosova

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka procesuar 100 për qind të votave nga 2 mijë e 547 sa ishte numri i përgjithshëm i vendvotimeve.

Sipas rezultateve preliminare të KQZ-së, partia e parë është Lëvizja Vetëvendosje me 25.49 për qind të votave, e pasuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës me 24.83 për qind të votave, transmeton Telegrafi.

Partia Demokratike e Kosovës zë vendin e tretë me 21.25 për qind të votave.

Në zgjedhjet e së dielës (6 tetor) koalicioni AAK-PSD ka marrë 11.57 për qind. Kurse Lista Serbe ka 6.61 për qind të votave.

Sipas rezultateve preliminare të KQZ-së, koalicioni NISMA-AKR nuk ka kaluar ende pragun zgjedhor.

Rezultatet preliminare nuk përfshijnë votat me kusht dhe ato nga diaspora. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë të ditur se votat me kusht dhe nga diaspora do të numërohen gjatë ditëve në vazhdim.

Në zgjedhjet parlamentare, kanë votuar 812 mijë e 49 votues apo 44.18 për qind. /Telegrafi/

Loading...

Mos i humb

Koronavirusi, kontrolle mjekësore në pikën kufitare të Morinës, gati edhe dhoma e karantinës

Opoja.net

Detaje të reja rreth pacientes kosovare e cila dyshohet se u infektua me koronavirus

Opoja.net

Kurti ia thotë në sy Bernabiqit: I kërkoj Serbisë reciprocitet dhe të njohë Kosovën

Opoja.net

Një rast i dyshuar për Coronavirus shtrihet në Klinikën Infektive, analizat pas dy ore

Opoja.net

Dy kërkesat e Albin Kurtit në Londër para kryeministres së Serbisë

Opoja.net

Kosova me planin e reagimit për coronavirus

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net