Opoja.net

Kujdes nga “FaceApp” që ju plak! SHBA thotë se pas qëndrojnë rusët

Teknologji
Kujdes nga “FaceApp” që ju plak! SHBA thotë se pas qëndrojnë rusët

Krijuesit e aplikacionit “FaceApp”, që ndryshon fotot e përdoruesve duke i bërët e duken më të vjetër apo të rinj, e pranuan se fotot e upload-uara mund të ruhen në memorie, por këmbëngulin se të dhënat e përdoruesve nuk transferohen në Rusi.

Ekspertët e sigurisë thanë më herët se pronaret ruse të FaceApp-it nuk kanë akses në albumin ku ruhen fotot e realizuara nga kamera, megjithatë mund të ruajnë fotot që janë modifikuar.

Prodhuesit e aplikacionit janë përpjekur ti fashisin shqetësimet e privatësisë me pretendimin se i ruajnë fotot e uploaduara në cloud, për arsye `performance dhe trafiku“.

Megjithatë, disa specialistë të sigurisë nuk e përjashtojnë mundësinë që të aksesohen dhe fotot e galerisë pa lejen e individit.

Lideri i pakicës në Senatin Amerikan, Chuck Schumer, kërkoi që “FaceApp” të hetohet.

Schumer tha se është “thellësisht shqetësuese” që të dhënat personale të qytetarëve amerikanë mund t`i shkojnë “një fuqie të huaj armiqësore”.

Kompania krijuese e aplikacionit, i cili mund të shkarkohet në telefon smart, e ka bazën në Shën Peterburg të Rusisë. Ajo pretendon se shumica e fotografive fshihen nga serverët e vet brenda 48 orësh nga data e shkarkimit.

Loading...

Mos i humb

Gjashtë pajisjet që shpenzojnë më së shumti rrymë në shtëpi

Opoja.net

Shefi i Google-it bën thirrje për rregullore mbi inteligjencën artificiale

Opoja.net

Si të gjeni se kush ju përgjon celularin me katër kode

Opoja.net

Zbuloni si ta kuptoni nëse dikush ju ka bllokuar në WhatsApp

Opoja.net

Ndryshimi i fundit i Instagram-it për mesazhet në DM

Opoja.net

Ligjet më qesharake për shoferë në botë

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net