Opoja.net

Kurti: Në zgjedhjet tjera le të bëhen të gjithë liderët bashkë kundër meje, le ta marrin edhe presidentin

Kosova
Kurti: Në zgjedhjet tjera le të bëhen të gjithë liderët bashkë kundër meje, le ta marrin edhe presidentin

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë për të gjithë rivalët e tij në politikë që lë te bëhen bashkë në zgjedhjet e ardhshme.

“Unë nuk kam asgjë me ta (të gjithë liderët), Krejt le të bëhen bashkë, edhe presidentin le ta marrin me vete në zgjedhjet e ardhshme”, është shprehur Kurti.

Tutje, Kurti thotë se Thaçi është nostalgjik për kohën e tij si kryeministër dhe dëshiron më shumë kompetenca se ato që ia lejon Kushtetuta.

“Presidenti është figurë pasive, instancë ceremoniale, noter i shtetit”, tha Kurti, në emisionin DPT në T7.

“Gjykata Kushtetuese nuk mund të mbështesë presidentin në orvatjen e tij që të jetë më shumë se president pa e anuluar vete-vetën në kuptimin e mandatit që ka dhe praktikave të deritanishme”, shpjegon ai.

Loading...

Mos i humb

Minxhozi: Kufiri Shqipëri-Kosovë hapet më 1 qershor

Opoja.net

Vendos MASHTI: Provimi i Maturës Shtetërore do të mbahet më 4 korrik

Opoja.net

Kosova pa të dhëna të sakta për dëmet ekonomike nga COVID-19

Opoja.net

OBSH me udhëzime të reja për qytetarët me rastin e festës së Bajramit

Opoja.net

Veseli përmes një fotografie te xhamia e Mlikës në Dragash uron Bajramin

Opoja.net

A do të ketë nesër masa të shtuara? – Flasin nga Policia e Kosovës

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net