Opoja.net

Ky është numri i fletëvotimeve për zgjedhjet e nesërme në Kosovë

Kosova

Një ditë para mbajtjes së zgjedhjeve parlamentare në Republikën e Kosovës, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka bërë sot shpërndarjen e materialeve të ndjeshme zgjedhore dhe fletëvotimeve. Për këtë proces zgjedhor janë shtypur 1,801,800 fletëvotime, që janë 136, 068 fletëvotime më pak se numri i përgjithshëm i votuesve.

Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi ka thënë se janë 7,02 për qind fletëvotime më pak se numri i përgjithshëm i votuesve sipas listës përfundimtare të certifikuar nga KQZ.

“KQZ në bazë të planit operacional sot ka bërë shpërndarjen e materialeve të ndjeshme zgjedhore nga depoja qendrore e KQZ-së për në të gjitha depot e komisioneve komunale në të gjithë vend. Në këtë material të ndjeshëm zgjedhor bëjnë pjesë edhe fletëvotimet… Numri i fletëvotimeve që janë shtypur për këtë proces zgjedhor është 1, 801,  800. Janë 136, 068 fletëvotime më pak sesa numri i përgjithshëm i votuesve, sipas listës përfundimtare të certifikuar nga ana e KQZ-së. Pra kemi 7.02 për qind më pak sesa numri i përgjithshëm i votuesve”, ka thënë Elezi, raproron KP.

E ky është një vendim i KQZ-së i ndërmarrë si në proceset e kaluara zgjedhore duke u mbështetur në pjesëmarrjen e zakonshme në çdo proces zgjedhor, dhe parasheh që nuk do të mungojnë fletëvotime.

KQZ bazë të planit operacional sot ka bërë shpërndarjen e materialeve të ndjeshme zgjedhore nga depoja qendrore e KQZ-së për në të gjitha depot e komisioneve komunale në të gjithë Kosovën.

Materiali i domosdoshëm për procesin e nesërm zgjedhor është bërë nën përcjelljen e Policisë se Kosovës.

Numri i votuesve të rinj që do të votojnë për herë të parë në zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës, më 6 tetor 2019 është 111,733 votues.

Janë 87,180 votues të rinj që pas zgjedhjeve lokale 2017, kanë arritur moshën tetëmbëdhjetë vjeç dhe që do të votojnë për herë të parë në zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës më 6 tetor 2019./Telegrafi/

Loading...

Mos i humb

Të enjten, shi dhe borë — por si do të jetë moti në Kosovë gjatë ditëve pasuese?

Opoja.net

Cakaj – Kurtit: Që doni i ndërrojmë flamurat

Opoja.net

Erdhi dita për shkarkime, këta janë zyrtarët që e pësuan nga Albin Kurti

Opoja.net

Ku do të shkojnë paratë e kursyera nga zvogëlimi i rrogave të Qeverisë?

Opoja.net

Sllovenia mbështet liberalizimin e vizave për Kosovën

Opoja.net

Rexhep Qosja: Shqipëria dhe Kosova do të bashkohen

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net