Opoja.net

Lirohen përkohësisht nga TVSH-ja të gjitha importet e grurit dhe miellit

Kosova
Lirohen përkohësisht nga TVSH-ja të gjitha importet e grurit dhe miellit

Ministria e Financave ka marrë një vendim të ri i cili hyn në fuqi që nga dita e sotme.

“Në mbështetje të Rregullores Nr. 05/2020 për Fushat e Përgjegjësitë Administrative të Zyrës së Kryeministrit dhe Ministrive, me qëllim të zbatimit të vendimit të Qeverisë për marrjen e masave shtesë pas konfirmimit të rasteve pozitive me Corona virus COVID19, ministri i Financave dhe Transfereve Besnik Bislimi mori vendim për lirimin e përkohshëm nga pagesa e TVSH-së të gjitha importet e grurit dhe miellit për prodhimin e bukës dhe produkteve të bukës” thuhet në komunikatë.

Duke u bazuar në këtë vendim me automatizëm dhe pa pasur nevojë për të parashtruar kërkesë të veçantë lirohen përkohësisht nga taksa doganore dhe TVSH-ja të gjitha subjektet biznesore prodhuese apo kontraktuesit e tyre, të cilët merren me importimin e lëndës së parë.

Për zbatimin e këtij vendimi obligohet Administrata Tatimore e Kosovës dhe Dogana e Kosovë.

Loading...

Mos i humb

Qytetarët nga Kosova që udhëtojnë drejt Zvicrës do të vetizolohen 10 ditë

Opoja.net

Ankohet sektori privat për mospagesat nga pakoja emergjente, ua lë fajin deputetëve

Opoja.net

Sot shkoi në 36, por mësoni sa do të jenë temperaturat nesër e pasnesër

Opoja.net

Vendimi i Qeverisë Hoti për ekspertët e dialogut, nuk po u pëlqen ekspertëve të huaj

Opoja.net

Ministria e Financave po e shqyron mënyra e tërheqjes të 10% të mjeteve nga Trusti Pensional.

Opoja.net

Prangoset kosovari në Zvicër, kjo është arsyeja

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net