Luftoni presionin e ulët të gjakut me këto dy mjete më efektive

Shëndeti
Luftoni presionin e ulët të gjakut me këto dy mjete më efektive

Ajo ndjenjë e rraskapitjes dhe lodhjes së përgjithshme që shpesh herë na sulmon mund të fshehë një problem të lidhur me presionin e ulët të gjakut. Presioni i ulët i gjakut zbulon simptomat e tij papritmas dhe shpesh nuk na gjen gati. Ne mund të kundërveprojmë rënien e presionit të gjakut me këto 2 metoda natyrale.

Çfarë është presioni i ulët i gjakut?

Zakonisht ne prekemi nga ky çrregullim në periudhat më të nxehta të vitit, në të vërtetë, kur temperatura rritet, probabiliteti për t’u prekur bëhet më i madh.

Në muajt e verës, është mirë t’i kushtoni edhe më shumë vëmendje dietës, duke shmangur ushqimet tepër të bollshme dhe të pasura me karbohidrate (hipotensioni post-prandial) dhe të ngriheni ngadalë nga tryeza në fund të vaktit.

-Veshja gjithashtu ka rëndësinë e saj: është më mirë të vishni rroba të lehta dhe të mos ekspozoheni në diell ose të dilni nga shtëpia në orët më të nxehta të ditës, në mënyrë që të mos rrezikoni goditje nga nxehtësia.

-Kujdes më i madh, me ngritjen e temperaturave, duhet t’i kushtohet marrjes së terapive me ilaçe hipertensionale (dhe gjithashtu të llojeve të tjera) për të cilat mund të jetë e nevojshme të rilibroni dozën gjithmonë nën këshillat mjekësore.

-Presioni, i quajtur edhe hipotension, i referohet veçanërisht vlerave midis 100 për maksimumin dhe 60 për minimumin. Kjo ka tendencën të shfaqet veçanërisht pas zgjimit, pra, në orët e para të mëngjesit. Është e zakonshme të përshkruani produkte që integrojnë disa boshllëqe në trupin tonë, siç janë kaliumi dhe magnezi.

-Kaliumi është i rëndësishëm sepse kontrollon tkurrjen e muskujve dhe ritmin e zemrës, rregullon ekuilibrin e lëngjeve brenda gjithë trupit, kontribuon në sintezën e proteinave dhe shndërron sheqernat në glikogjen. Një përmbajtje e dukshme e kaliumit gjendet në patate, lakra, brokoli, spinaq, asparagus, domate, marule, bishtajore, banane, kajsi, fiq, rrush, kivi, arra.

-Magnezi, një mineral me rëndësi thelbësore për trupin tonë sepse mban të shëndetshëm sistemin nervor, muskujt, metabolizmin dhe kockat. Gjendet kryesisht tek arrat, farat, avokadot, drithërat, bananet, kakao dhe perimet me gjethe jeshile.

2 metoda natyrore për presionin e ulët të gjakut për të cilin nuk keni ditur

Kurrë nuk keni menduar se një nga mjetet natyrore për presionin e ulët të gjakut mund të jetë një frut pylli i rekomanduar si për të rriturit ashtu edhe për fëmijët, shkruan noa. Po flasim për “Ribes nigrum” dhe është e mundur ta gjeni në farmaci në formën e pikave. Me 50 pika në ditë, me stomak bosh, do të rezultojë në një aleat të jashtëzakonshëm të gatshëm për të përmirësuar gjendjen tuaj të ulët të presionit të gjakut duke ju ndihmuar të luftoni atë.

E dyta është mbase një ilaç me vendosmëri më i famshëm dhe i përdorur. Bëhet fjalë për jamball. Për përdorim terapeutik, thjesht merrni një shkop të saj dhe vlojeni në ujë duke e konsumuar në formën e çajit dhe ndjesia e rikuperimit nuk do të jetë e gjatë.

Të gjitha këto këshilla sigurisht që duhet të konsiderohen shumë të dobishme nëse nuk keni një patologji të rrënjosur, por para së gjithash t’i referoheni gjithmonë mjekut tuaj i cili, në rast të diagnozës dhe këmbënguljes, do të dijë se si t’ju ndihmojë më mirë.

Koronavirusi përhapet lehtë gjatë fluturimeve të gjata

Kushtrim Guraj

Syzet optike zvogëlojnë rrezikun e infektimit me Covid-19, kjo është arsyeja

Kushtrim Guraj

Rigjeneroni flokët në mënyrë natyrale përmes këtyre mënyrave

Kushtrim Guraj

Parashikoi koronavirusin, flet aktori i këtij filmi

Kushtrim Guraj

Mos pini më OKI, a e dini çfarë i bën trupit?

Opoja.net

Mungojnë karrocat për bartjen e pacientëve, në QKUK e improvizojnë një nga druri

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net