Opoja.net

Macron zgjedh kryeministrin e ri të Francës

Rajoni
Macron zgjedh kryeministrin e ri të Francës

Jean Catex është zgjedhur kryeministër i ri i Francës.

Presidenti francez, Emmanuel Macron emëroi të premten shërbyesin civil francez, Jean Catex, që ka hartoi politikat e zbutjes së masave kundër koronavirusit, si kryeministër të ri, në kuadër të një rifreskimi të qeverisë.

“Presidenti i republikës ka emëruar Jean Castex si kryeministër dhe e ka mandatuar atë të krijojë një qeveri”, tha presidenca në një deklaratë të shkurtër.

Kryeministri Eduard Philipe dhe e gjithë qeveria e tij, dhanë dorëheqjen të premten ndërsa partia e Macron nuk arriti rezultate të kënaqshme në zgjedhjet lokale të fundjavës së shkuar dhe presidenti po përgatitet të adresojë krizën ekonomike të shkaktuar nga pandemia e koronavirusit.

Vëzhguesit e cilësuan një bast politik për Macron zëvendësimin e Eduard Philipp, që në sondazhe ishte akoma më popullor se edhe vetë presidenti.

Loading...

Mos i humb

Pamje nga droni, ja çka i bëri qytetit të Bejrutit shpërthimi

Opoja.net

Urdhër-arresti ndaj Arifit ia komplikon punën Qeverisë Hoti

Opoja.net

Guvernatori i Bejrutit shpërthen në lot, e krahason situatën me Hiroshimën

Opoja.net

A do të jenë shqiptarët pjesë e Qeverisë serbe?

Opoja.net

Tragjedia në Beirut, shkon në 73 numri i të vdekurve

Opoja.net

Tërheqja e parave të Trustit dhe ndihma për bizneset, në pritje të një ligji të ri

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net