Masat antiCovid në Zvicër, pse ka kundërshtime për to?

Rajoni
Masat antiCovid në Zvicër, pse ka kundërshtime për to?

Pse ka kundërshtime për masat antiCovid në Zvicër?

Ministri i Shëndetësisë së Zvicrës, Alain Berset, i ka kritikuar ata që marrin pjesë në tubimin e organizuar kundër strategjive të qeverisë zvicerane për parandalimin e koronavirusit.

Berest thotë se ky tubim i mbajtur në Cyrih, Gjenevë dhe Bernë është inicuar nga jashtë dhe është kritik sidomos për mbajtjen e maskave.

Gjithashtu, këtë lëvizje ai e cilëson në kundërshtim me vlerat zvicerane.

Berset thotë se qasja e Zvicrës për menaxhimin e virusit është e bazuar në fakte dhe duke u bazuar në masa globale, nuk është e rreptë.

FIRMA JUAJ +383 45563059

“Unë kam pak simpati për tendencën aktuale për të mohuar virusin, i cili po shkakton shumë vuajtje në gjithë botën dhe madje akuzoj autoritetet për sjellje diktatoriale. Kjo është absurde. Zvicra është një nga vendet më liberale kur bëhet fjalë për masa”, deklaroi ai.

“Ne zbatuam ligjin për epidemitë e miratuara nga njerëzit. Për më tepër, Këshilli Federal ka vepruar gjithmonë me një sens proporcioni, gjithmonë duke u dhënë nevojave të shoqërisë dhe ekonomisë përparësinë më të lartë të mundshme.

“Epidemiologët na akuzojnë se kemi qenë shumë hezitues në lëshimin e kufizimeve dhe më pas shumë të shpejtë në rihapjen e tyre, është e pakuptimtë dhe e pandershme të na akuzosh për sjellje diktatoriale tani”, tha ai.

Berset u kritikua në mediat zvicerane këtë javë kur ai, së bashku me përfaqësuesit e departamentit të tij, siguruan publikun se virusi ishte nën kontroll, pavarësisht rritjes së normave të infeksionit.

Zvicra tani është zyrtarisht një zonë me rrezik të lartë për koronavirusin, sipas pragut të vendosur nga qeveria zvicerane.

Zyra Federale e Shëndetit Publik të Zvicrës (FOPH) regjistroi 5256 infeksione gjatë dy javëve të fundit – një rritje prej 16 për qind në krahasim me periudhën e mëparshme.

Fauci jep këshilla se si të mbrohemi nga COVID-19

Opoja.net

Zbatimi i marrëveshjes së Uashingtonit, në ‘duart’ e partive politike

Opoja.net

SHBA’ja do të ndalojë shkarkimin e aplikacioneve TikTok dhe WeChat

Opoja.net

Bizneset vazhdojnë me humbje, shteti hesht

Opoja.net

Këto janë rregullat për të udhëtuar në Gjermani

Opoja.net

“Rrjedhja” e dosjeve të Gjykatës Speciale, pa hetim të konfirmuar në Kosovë

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net