Opoja.net

Masat e vendosura sot nuk nënkuptojnë ndalim të lëvizjes së qytetarëve

Kosova
Masat e vendosura sot nuk nënkuptojnë ndalim të lëvizjes së qytetarëve

Sipas vendimit të nënshkruar nga kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, thuhet se që nga ora 20:00 e ditës së sotme deri të hënën, në orën 05:00, t’iu ndalohet veprimtaria të gjitha subjekteve afariste dhe bizneseve, me qëllim frenimin e përhapjes së COVID-19.

Pas marrjes së këtyre masave, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka arsyetuar vendimin e ri të Qeverisë së Kosovës për ndalimin e veprimtarive të bizneseve dhe karantinimin e shtatë komunave për fundjavë.

Sipas tij masat e reja janë për të mirën e secilit prej nesh, janë për të mirën e shëndetit publik dhe për ta ruajtur vendin nga gjendja e jashtëzakonshme dhe masat e sotme nuk janë bllokim i shtetit, por lëvizje e kontrolluar me rigorozitet, pra, nuk nënkupton ndalim të lëvizjes së qytetarëve, aty ku është e domosdoshme.

Zemaj ka bërë të ditur se janë të vetëdijshëm për shtrirjen e madhe të virusit në vendin tonë, andaj janë të obliguar të ndërmarim masa të forta kundër virusit.

Popujt më kursimtarë në rajon, ku renditen kosovarët

Kushtrim Guraj

Në Prizren, 133 gjoba për mosrespektim të masave

Opoja.net

Hoti paralajmëron se mund të ketë masa edhe më të ashpra në fund të javës

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net