Opoja.net

Mbushjet i shkaktojnë dhëmbit më shumë dëm se sa dobi

Shëndeti

Hulumtuesit dentar në Oslo të Norvegjisë, kanë ardhur në përfundimin se, mbushjet e dhëmbit janë shumë të dëmshme.

Sipas gjetjeve të tyre, ato përpos që e dëmtojnë dhëmbin e mbushur, por ndikojnë edhe në dhëmbët anësor, transmeton Telegrafi.

Sipas hulumtimit, gjashtë në dhjetë dhëmbë, që janë afër dhëmbit të mbushur, pësojnë dëmtim, pesë vite pas mbushjes.

Më shumë se një e treta e dhëmbëve, do të kenë nevojë për mbushje.

Besohet se mbushja e dhëmbit, ndikon që dhëmbët në të dyja anët, të jenë më të ndjeshëm ndaj infektimeve. /Telegrafi/

Mos i humb

Tri ushqimet që më së miri e pastrojnë trupin nga nikotina

Opoja.net

Problemet shëndetësore që mund të vijnë nga konsumi i pijeve energjike

Opoja.net

Çfarë duhet bërë së pari kur të shfaqet dhimbja në kurriz?

Opoja.net

Arsyet pse po ju bien flokët dhe si ta ndalni këtë

Opoja.net

Ndiqni këto këshilla për t’i shpëtuar gripit të këtyre ditëve!

Opoja.net

Lëngu i kumbullave si kura më e mirë natyrale kundër kancerit të zorrëve

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net