Opoja.net

Mijëra njerëz kanë protestuar në Zvicër kundër teknologjisë 5G

Teknologji

Mijëra njerëz kanë protestuar në kryeqytetin zviceran Bern për përdorimin e teknologjisë 5G në të gjithë vendin, nga e cila ata kanë frikë se mund të dëmtojë shëndetin e njerëzve.

Protestuesit, me shumë pankarta, u mblodhën para ndërtesës së parlamentit zviceran për të ndaluar ndërtimin e më shumë antenave të 5G.

“Fakti që dolën kaq shumë njerëz sot është një shenjë e fortë kundër prezantimit të pakontrolluar të 5G,” tha Tamlin Schibler Ulmann, bashkë-president i Frequencia, grupi që organizoi tubimin.

Principata e vogël e Monakos u bë vendi i parë në Evropë që përuroi rrjetin telefonik 5G në korrik bazuar në teknologjinë e firmës kineze Huawei, e cila shihet nga SHBA si një rrezik i madh për sigurinë.

Por kritikët në Zvicër argumentojnë se sistemi i ri rrezatues elektromagnetik paraqet rreziqe të papara për shëndetin dhe mjedisin, në krahasim me gjeneratat e mëparshme të teknologjisë mobile.

Peticionet në internet kanë ndihmuar në bindjen e disa kantoneve zvicerane – në Gjenevë, Vaud, Fribourg dhe Neuchatel – për të shtyrë ndërtimin e antenave, si një masë paraprake.

Federata Zvicerane e Mjekëve (FMH) gjithashtu ka argumentuar për një qasje të kujdesshme ndaj teknologjisë së re.

Kundërshtarët e teknologjisë së re po përpiqen të mbledhin 100,000 nënshkrime që u duhen për të detyruar një referendum për vendosjen e një moratoriumi në teknologji derisa rreziqet e tij të mund të vlerësohen siç duhet.

Në shkurt, Zvicra i atribuoi frekuencat 5G tre operatorëve kryesorë, Swisscom, Sunrise dhe Salt dhe operatorët po shtypnin teknologjinë e re në reklamat televizive. /Telegrafi/

Loading...

Mos i humb

Koronavirusi, Apple paralajmëron përdoruesit e saj

Opoja.net

YouTube festoi ditëlindjen e 15-të, platforma që ka sjellë revolucion

Opoja.net

Samsung zbulon linjën e re të televizorëve në Maltë

Opoja.net

Volkswagen, 830 milionë euro dëmshpërblim për klientët e tij

Opoja.net

A e dini pse themi ‘Alo’ kur përgjigjemi në telefon?

Opoja.net

Facebook bashkëpunoi me Reutersin për verifikim të postimeve

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net