Opoja.net

“Milani im është në rrugën e duhur”

Sport
“Milani im është në rrugën e duhur”

Milan e ka nisur mirë sezonin e ri në Serie A, ku në tri ndeshjet e para ka marrë 9 pikë.

Ricardo Kaka sot jeton dhe punon në Brazil, por nuk harron Milanin dhe aq më tepër derbin.

Për Gazzetta dello Sport, braziliani rrëfehet.

“Për të ndërtuar, gjithashtu duhet të dish të ruash. Vazhdimi me trajnerin ishte e drejtë. Milani sot luan futboll argëtues dhe ka ide të qarta për atë që dëshiron të bëjë”.

Kakà gjithmonë ndjek Milanin, një klub që e mban në zemër. Ish-numri 22, fitues i Topit të Artë në vitin kur mori i vetëm ekipin mbi shpinë, komenton projektin kuqezi që ka nisur së fundmi nga Maldini dhe drejtuesit: “Më pëlqen shumë vija e gjelbër e ndërmarrë nga Milani, por gjithashtu duhet përvojë. Nga ceo Gazidis te Maldini po punojnë mjaft mirë.

Por, kujdes! Le të marrim modelin e Arsenalit: bukur, por vitet e fundit nuk ka fituar asgjë. Kur arrita në 2003, isha shumë i ri, por gjeta një strukturë që më ndihmoi shumë”.

Ricardo Kakà vazhdon intervistën e tij duke folur për Zlatan Ibrahimovic. Suedezi është një vit më i vjetër se ish-kuqeziu (1981 kundër 1982) dhe megjithatë ai është akoma protagonisti absolut:

“Të gjithë kanë historinë e tyre, unë u ndala kur kuptova se ishte koha e duhur. Ibra është i çmendur. I bën të gjithë të nivelohen drejt pjesës lart, i ndihmon shumë të rinjtë. Do të bëjë një ndryshim deri në fund”.

Në pikëpamjen e derbit të së shtunës, Kakà përqendrohet në dy lojtarë në veçanti, një në secilën anë: “Dy emra për derbin? Lehtë. Ibrahimovic udhëheqësi dhe Lukaku, i cili gjithmonë bën lëvizjet e duhura. Ai është një lojtar shumë inteligjent. Milanit i pëlqen të luajë dhe të argëtohet, Inter ka fytyrën e Conte-s, i cili kurrë nuk heq dorë. Le të shohim rezultatet”.

Një parashikim nga braziliani në ndeshjen e së shtunës mbrëma në San Siro nuk mund të mungojë: “Si përfundon? Fitojmë ne 2-1. Por çfarë përpjekjeje do jetë”.

Braziliani foli për shumë ish-shokë të ekipit, të tillë si Pirlo dhe Gattuso, të cilët tani trajnerin përkatësisht të Juventusit dhe Napolit, por Milani është gjithmonë në zemrën e tij:

“Si mund të arrij të shoh ndeshjet e kryqëzuara? I dua ish-shokët e mi Gattuso dhe Pirlo, por nëse luan Milani, padyshim ndjenja e përkatësisë për këtë klub nuk mund të fshihet. Dhe kjo shkon përtej dashurisë që ndjej për ata me të cilët kam jetuar kaq shumë përvoja”.

Një shaka edhe për të ardhmen: “Unë e shoh veten pas një tavoline, jo në stol”.

Stadiumi i Napolit do ta mbajë emrin “Diego Armando Maradona” nga ndeshja e ardhshme e napolitanëve

Kushtrim Guraj

Sa do t’i kushtojë Barcës nderimi që Messi i bëri Maradonas

Kushtrim Guraj

“Askush s’u kujdes për Maradonën, e lanë vetë të vdesë në një dhomë të vogël”

Kushtrim Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net