Opoja.net

Mos e hiqni lëkurën e pulës – doktorët thonë se faktikisht është e mirë për shëndetin

Shëndeti
Mos e hiqni lëkurën e pulës – doktorët thonë se faktikisht është e mirë për shëndetin

Me siguri se shumë persona ju ka thënë se sa e dëmshme për shëndetin është lëkura e pulës.

Jo vetëm se ndikon që të shtoni peshë, por me siguri ju kanë thënë se edhe i rritë nivelet e kolesterolit, shtypjes së lartë të gjakut dhe kontribuon në sëmundjet e zemrës, transmeton Telegrafi.

Megjithatë, studimet e fundit kanë treguar se ky rekomandim është i gabuar.

Nuk keni nevojë ta largoni lëkurën e pulës para se ta gatuani dhe ta hani.

Ekspertët shëndetësorë nga universiteti i Harvardit kanë konfirmuar se ngrënia e lëkurës së pulës, e posaçërisht në sasi të moderuar, nuk do të shkaktojë probleme shëndetësore.

Veç kësaj, lëkura e pulës të cilën njerëzit e kanë shmangur për dekada të tëra, ka shumë përfitime shëndetësore.

Është e mirë për zemrën

Kjo ndoshta është befasia më e madhe rreth lëkurës së pulës. Ajo përmban yndyrë të pangopur, lloj i yndyrës që është e mirë për shëndetin sepse yndyrat e pangopura e ulin shtypjen e gjakut dhe nivelet e kolesterolit të keq, ndërkohë që i rregullojnë hormonet.

Kaloritë nuk janë edhe aq të larta…

340 gramë pulë me lëkurë ka vetëm 50 kalori më shumë sesa pula pa lëkurë e së njëjtës madhësi. /Telegrafi/

Loading...

Mos i humb

Alarmon virologu gjerman: Do të ketë edhe valë të tretë të koronavirusit

Kushtrim Guraj

E konfirmojnë ekspertët: Kornoavirusi bartet edhe përmes ajrit

Kushtrim Guraj

Pulat mund të shkaktojnë një pandemi të re, 100 herë më të keqe se Koronavirusi

Kushtrim Guraj

Ja pse është shumë e rëndësishme të vendosim maska kur dalim në publik

Kushtrim Guraj

Çka është Remdesiviri dhe pse po e kërkojnë të gjithë?

Kushtrim Guraj

A duhet t’i ushqejnë fëmijët me gji nënat e infektuara me Covid-19, flasin nga OBSH

Kushtrim Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net