Opoja.net

Ndëprerja e Facebook ndodhi për shkak të konfigurimit të serverit

Teknologji

Vetëm dje, e gjithë bota ra në panikë kur produktet dhe shërbimet e ndryshme të Facebook-ut, duke përfshirë vetë Facebook-un, WhatsApp-in dhe Instagram-in u ndërprenë.

Ishte e paqartë se çfarë kishte ndodhur, por për ata që mund të kishin qenë të shqetësuar se ishte një lloj sulmi në Facebook, rezulton se nuk ishte asgjë më shumë se një ndryshim i konfigurimit të serverit, përcjell Telegrafi.

Sipas një postimi nga Facebook, kompania ka deklaruar: “Dje, si rezultat i ndryshimit të konfigurimit të serverit, shumë njerëz kishin vështirësi në qasen në aplikacionet dhe shërbimet tona. Tani i kemi zgjidhur çështjet dhe sistemet tona janë duke u rikuperuar. Na vjen shumë keq për shqetësimin dhe vlerësojmë durimin e të gjithëve “.

Tani duket se gjithçka është kthyer në normale, kështu që nëse mbështeteni në WhatsApp ose Instagram, nuk duhet të keni ndonjë problem duke përdorur ato shërbime.

Facebook nuk has shpesh ndërprerje. Në fakt, ndërprerjet e tilla priren të jenë të rralla dhe shumë larg njëra tjetrës, por duke pasur parasysh se sa produkte dhe shërbime mbështeten në Facebook dhe sa përdorues kanë, edhe një ndërprerje prej 15 minutash mund të ndihet në mbarë botën.

Megjithatë, kjo instancë e veçantë duket se ka qenë mjaft e gjatë, sipas CNN, ajo zgjati më shumë se 14 orë. /Telegrafi/

Mos i humb

Sistemi i tri kamerave të iPhone 11 mund të realizojnë fotografi me pamje shumë të gjerë

Kushtrim Guraj

Google sjell numërimin e fjalëve në Google Docs

Opoja.net

Lllogaritë private në Instagram mund të mos jenë aq të sigurta

Opoja.net

Disqet parashikohet të tejkalojnë shitjet e CD-ve, për herë të parë që nga viti 1986

Opoja.net

Apple do ta prezantojë iPhone 11, drejtpërdrejt në YouTube

Opoja.net

Facebook pranon se ka qenë duke dëgjuar zërin tuaj

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net