Opoja.net

Ndiqni këto këshilla për t’i shpëtuar gripit të këtyre ditëve!

Shëndeti
Ndiqni këto këshilla për t’i shpëtuar gripit të këtyre ditëve!

Pasojat e ndryshimeve të motit janë të gjitha mbi ne! Këto ditë të paktën një nga pjesëtarët e familjes apo kolegëve nëpër zyra është në gjendje gripale!

Luhatja e temperaturave ndikon në organizmin tonë, kështu që jemi zyrtarisht në sezonin e gripit!

Çfarë duhet të kemi parasysh që ndjesia më e bezdisshme të kalojë brenda pak ditëve? Ndiqni këshillat më poshtë.

1. Hidratohuni

Ngjan me një këshillë klishe, por është shumë e rëndësishme të pini ujë rregullisht për të ‘pastruar’ veten nga gripi dhe për të mbajtur fytin të lubrifikuar. Shmangni pijet me sheqer apo me qumësht, aq më tepër nëse keni shumë mukozë, sepse kjo mund ta përkeqësojë më shumë. Dhe, mos harroni. Nëpër lokale, porosisni çaj!

2. Vitamina C

Nëse s’mund të merrni mjaftueshëm nëpërmjet frutave, si qitro , tretni në ujë vitaminë C çdo ditë, dy ose tre herë në ditë dhe do ta ndihmoni sistemin imunitar të përballojë çdo sfidë. Antioksidantët janë shumë të rëndësishëm dhe nëse hani perime dhe fruta rregullisht, minimizoni rrezikun e prekjes nga infeksionet. Shmangni antibiotikët për aq sa mundeni.

3. Probiotik çdo ditë

Konsumoni një probiotik çdo ditë. Kjo jo vetëm ju ndihmon të keni shëndet të mirë, por përmirëson në mënyrë drastike sistemin tuaj imunitar. Rekomandohet të merrni edhe vitamina D çdo ditë gjatë vitit, nëse nuk kaloni shumë kohë në diell. Ndërsa ditëve të ftohta  të gjithë duhet të konsumojnë vitaminën D, kur nuk ka diell. Vaji i peshkut funksionon ende!

Loading...

Mos i humb

A duhet të mbajnë maskë ata që e kanë kaluar koronavirusin, ky është zbulimi i fundit

Kushtrim Guraj

Zbulohet koronavirusi në paketimin e produkteve të ngrira të detit

Kushtrim Guraj

Këto fjalë të reja që erdhën gjatë pandemisë do t’iu bëjnë të qeshni

Kushtrim Guraj

Pse disa njerës nuk besojnë në ekzistencën e Covid-19, ky është shpjegimi shkencor

Kushtrim Guraj

Vëmendje: Kjo është simptoma më e re e koronavirusit, po shfaqet te shumë pacientë

Kushtrim Guraj

Gjatë kohës së pandemisë, sa është e sigurt dalja në zyrë

Kushtrim Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net