Opoja.net

Në gjithë botën është ndal futbolli, por jo edhe në këtë shtet

Sport
Në gjithë botën është ndal futbolli, por jo edhe në këtë shtet

Përhapja e koronavirusit ka bërë që në gjithë botën të pezullohet futbolli.

Futbolli mund të jetë pezulluar nëpër botë, por jo edhe në Australi ku loja e bukur po vazhdon të luhet, me dhjetëra tifozë që po dalin për t’i mbështetur ekipet e veta pranë stadiumeve të mbyllura për publik.

A-League, kategoria elitare në Australi, i ka vetëm edhe gjashtë javë deri në përfundim të sezonit 2019/20, dhe Federata e Futbollit e Australisë ka vendosur të vazhdojë me zhvillimin e ndeshjeve por pa praninë e tifozëve nëpër stadiume, përkundër pandemisë koronavirus dhe faktit se dy nga 11 ekipet janë futur në karantinë të detyrueshme.

Njëlloj si liga e ragbit, e cila po ashtu po i vazhdon garat, edhe A-League ka kontrata fitimprurëse me transmetuesit televizivë, prandaj druhet për pasoja financiare nëse e pezullon futbollin.

Pas vendimin për t’i vazhduar garat, Federata e Futbollit e Australisë tha se është duke iu përmbajtur udhëzimeve të qeverisë së vendit dhe këshillave të ekspertëve mjekësorë.

“Ne e kuptojmë se këto janë kohëra të vështirë për të gjithë. Ne gjithmonë do ta vendosim shëndetin, mirëqenien dhe sigurinë e lojtarëve, trajnerëve, zyrtarëve të ndeshjeve, vullnetarëve, administratorëve dhe tifozëve në qendër të procesit tonë vendimmarrës”, shkruhet në njoftimin e kësaj federate.

Australia i ka mbyllur kufijtë në përpjekje për ta parandaluar përhapjen e koronavirusit, duke ua ndaluar hyrjen në vend të huajve nga e premtja mbrëma.

Deri tani janë konfirmuar 1.000 raste me Covid-19 në Australi

Loading...

Mos i humb

Dy skuadra të mëdha e dëshriojnë Xherdan Shaqirin

Opoja.net

Si mund të përfundoj La Liga? Këto janë tri opsionet

Opoja.net

Një milion euro nga Lionel Messi për të luftuar koronavirusin

Opoja.net

La Liga merr vendim të dhimbshëm

Opoja.net

Liverpooli i prinë garës për transferimin e Milot Rashicës nga Werder Bremeni

Opoja.net

Suspendohen Lojërat Olimpike

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net