Opoja.net

Nëse keni këto simptoma, është momenti të kontrolloni tiroidet

Shëndeti
Nëse keni këto simptoma, është momenti të kontrolloni tiroidet

Tiroidet janë vërtet të vogla, por ndikojnë masivisht në shëndetin tonë

Gjëndrat në formë fluture kontrollojnë metabolizmin, që me shumë mundësi e çojmë nëpërmend kur duam të humbasim peshë.

Gjithashtu, janë përgjegjëse për energjinë që na nevojitet në përditshmëri. Prandaj, është me rëndësi të tregohemi të kujdesshëm me simptomat që mund të sinjalizojnë probleme me tiroidet.

Tiroidet mund të preken nga një sërë sëmundjesh, por kryesisht janë dy: hipertiroidizmi dhe hipotiroidizmi.

Energjia jonë varet nga hormonet që prodhohen nga gjëndra, prandaj kur prodhon më shumë (hipertiroidizëm) ose më pak (hipotiroidizëm) se ç’duhet, fillojnë të shfaqen probleme.

Sipas mjekëve, simptomat e secilës ndahen si më poshtë:

Hipertiroidizëm:Irritim Nervozizëm Muskuj të dobët, Dridhje Menstruacione të rralla e të pakta

Rënie drastike në peshë Probleme me gjumin Tiroide të zmadhuara Probleme me shikimin Ndjeshmëri ndaj vapës.

Loading...

Mos i humb

Ushqimet e zakonshme që ju shkaktojnë probleme me veshka

Opoja.net

Keni yndyra të larta në gjak, përzierja e këtyre erëzave vepron më shpejt se ilaçet

Opoja.net

Ujë i nxehtë apo i ftohtë për larjen e dhëmbëve?

Opoja.net

10 problemet që një gotë lëng domatesh i zgjidh më së miri

Opoja.net

Nga dhimbjet e kyçeve, tek kurimi i kollës dhe akneve: Ç’ndodh kur përziejmë limon dhe kanellë

Opoja.net

Vetëm 19 farmacistë menaxhojnë 101 barnatoret e QKUK-së

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net