Opoja.net
Meka Mish

Një lugë uthull molle për 60 ditë ju ndihmon t’i eliminoni këto probleme shëndetësore

Uthulla thuhet të jetë zbuluar diku 5000 vjet para Lindjes së Krishtit, kur lëngu i hardhisë ishte shndërruar në verë dhe pastaj në uthull.

Fillimisht ishte përdorur si ruajtës i ushqimit, por njerëzit pastaj ia kishin zbuluar vetitë e shumta mjekësore, transmeton Telegrafi.

Hipokrati e ka përdorur atë për të shëruar plagë, ndërkaq gjatë shekullit të 18-të është përdorur si ilaç natyral për sëmundjen e diabetit, dhimbjet e lukthit, etj.

Më poshtë i keni disa prej përfitimeve shëndetësore që i sjell uthulla e mollës nëse e konsumoni çdo ditë për dy muaj rresht:

– Vetitë antibakteriale të uthullës së molle jua shërojnë fytin e tharë

– Konsumimi i një luge të çajit me uthull molle jua rikthen nivelet adekuate të acidit në lukth, e parandalon refleksin acidik dhe spazmat intestinale

– Ka efekte anti-glicemike dhe në mënyrë pozitive ndikon te sheqeri në gjak duke e parandaluar tretjen komplete të karbohidrateve komplekse

– Uthulla e mollës trajton shumë çrregullime të lëkurës, duke filluar nga pickimet e insekteve, helmimi me dredhkë e deri te djegia nga rrezet e diellit

– Aplikimi i uthullës së mollës ju ndihmon t’i eliminoni edhe lythat për shkak të prezencës së acidit acetik

– E përmirëson shëndetin e zemrës

– Uthulla e mollës po ashtu është e lartë me kalium, prandaj e mbush trupin energji dhe e trajton lodhjen. /Telegrafi/

Gjiganti

Mos i humb

Gjashtë zakone të gabuara në ushqim, të cilat agjëruesit i bëjnë gjatë Ramazanit

Opoja.net

Nëse pini duhan më shumë se 5 vjet, kjo recetë jua pastron mushkëritë

Opoja.net

Dritat LED të veturave dhe ato në shtëpi mund t’u shkaktojnë probleme të pakthyeshme syve

Opoja.net

Hamburgerët me djathë janë të mirë për shëndetin tuaj

Opoja.net

Fëmijët që luajnë jashtë më pak alergjik

Opoja.net

Si merren vitaminat shtesë

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net