Opoja.net
Meka Mish

Një tjetër El Clasico, një tjetër fitore nga Barcelona: Katalunasit në rrugë të mirë për të mbrojtur titullin në La Liga

Të fitosh në Santiago Bernabeu nuk është diçka e lehtë, por kjo nuk vlen për Barcelonën.

Katalunasit të mërkurën fituan me rezultat 0-3 dhe eliminuan Real Madridin nga Kupa e Mbretit dhe sot (e shtunë) arritën prapë fitore në shtëpinë e Los Blancos, këtë herë me rezultat 0-1 në kuadër të La Ligas.

Rastin e parë për gol e kishte Raphael Varane (13′), pastaj provoi edhe Lionel Messi (19′), ndërsa goli erdhi nga Ivan Rakitic në minutën e 26-të.

Ivan Rakitic duke iu gëzuar golit në Santiago Bernabeu (Foto: David Ramos/Getty Images/Guliver)

Pas golit nga kroati ishte Messi ai që provojë të thellojë epërsinë, por Thibaut Courtois nuk u befasua dhe me rezultatin 0-1 përfundoi pjesa e parë.

Pjesa e dytë filloi me dominimin e Realit, ishte Vinicius Junior ai që kërkoi më shumë golin, por braziliani nuk u tregua konkret para portës kundërshtare.

Lionel Messi dhe Vinicius Junior gjatë një dueli (Foto: David Ramos/Getty Images/Guliver)

Në minutën e 70-të Barça tregoi pak shenja rrezikshmërie me anë të Ousmane Dembele, ndërsa minutat e mbetur dominoi Reali, por mysafirët u vendosën mirë në fazën mbrojtëse.

Pas kësaj fitore Barcelona vazhdon e para në La Liga me 60-të pikë, e ndjekur nga Atletico Madridi me 50 pikë dhe një ndeshje më pak, kurse Reali renditet i treti me 48 pikë.

Në xhiron e radhës Barça luan kundër Rayo Vallecano, ndërsa skuadra nga Madridi ndaj Valladolidit. /Telegrafi/

Embedded video

Sabique🏁@SabiqueAkhan

Rakitic goal was so smooth 😻

89 people are talking about this
Gjiganti

Mos i humb

Blerim Xhemaili ndihmon Bolognan ta mposhtë Napolin në xhiron e fundit të Serie A

Opoja.net

Valencia fiton Kupën e Mbretit, mposht Barcelonën në finale

Opoja.net

Berisha do të largohet nga Atalanta, e ardhmja e tij mes Anglisë dhe Italisë

Opoja.net

Lionel Messi është fitues i ‘Këpucës së Artë’ për Evropë në sezonin 2018/19

Opoja.net

Mësohet shuma se sa do të fitojë klubi që triumfon në finale të Kupës së Kosovës

Opoja.net

Shiten të gjitha biletat, Angli-Kosovë

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net