Opoja.net

Njerëzit me arsim të lartë konsumojnë më shumë fruta se sa ata më pak të arsimuar

Shëndeti
Njerëzit me arsim të lartë konsumojnë më shumë fruta se sa ata më pak të arsimuar

Gratë evropiane hanë më shumë fruta se burrat, dhe njerëzit me një arsim më të lartë hanë më shumë fruta se sa më pak të arsimuarit, sipas një studimi të kryera nga shkencëtarët norvegjezë.

Evropianët hanë më shumë frutat në jug të kontinentit, dhe evropianët hanë më shumë perime në veri, sipas një studimi të udhëhequr nga Tonje Holte Stea nga Universiteti Agder në Kristiansand, transmeton Telegrafi.

Sipas rezultateve të publikuara të mërkurën, njerëzit nga Evropa Lindore ishin në fund në të dy kategoritë.

Studiuesit studiuan të dhënat e mbledhura në vitin 2014 nga 37.672 të rritur nga 21 vende.

Në mesin e të anketuarve ishin, për shembull, 2891 nga Gjermania, 1705 nga Austria dhe 1460 nga Zvicra.

Të gjithë u përgjigjen pyetjeve në lidhje me sa fruta apo perime ai konsumonte, përfshirë sallatat.

Shkencëtarët theksojnë se ata nuk mund të përcaktonin nëse subjektet konsumonin pesë racione frutash dhe perimesh në ditë siç rekomandohet nga Organizata Botërore e Shëndetit.

Rezultatet e hulumtimit u botuan në revistën PLOS ONE.

Loading...

Mos i humb

Irani raporton numrin rekord të rasteve të reja me Covid-19

Opoja.net

Asnjë shenjë e distancës fizike pas lehtësimit të masave

Opoja.net

Rreth 10 mijë të vdekur nga Covid-19 në Meksikë

Opoja.net

QKUK: 1798 lindje për tre muaj

Opoja.net

Stomatologët i kthehen punës me masa shtesë mbrojtëse

Opoja.net

Arsye përse duhet të konsumoni më shumë fruta deti

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net