Opoja.net

Pamje mahnitëse, koha kur stadiumi “Fadil Vokrri” ishte i mbushur me 50 mijë persona

Sport
Pamje mahnitëse, koha kur stadiumi “Fadil Vokrri” ishte i mbushur me 50 mijë persona

Me 18 shator të vitit 1999, stadiumi i qytetit të Prishtinës, që sot mban emrin e legjendës së Futbollit “Fadil Vokrri”, kishte mbi 50 mijë persona brenda. Të gjithë ata ishin mbledhur për të parë paradën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Parada e fundit e UÇK’së para shpërbërjes në TMK në stadiumin e Prishtinës u mbajt me datën 18 shtator 1999 ku edhe u bë nënshkrimi i çarmatimit të UÇK’së mes Hashim Thaçit dhe gjeneralit të KFOR Michael Jackson me datën 22 shtator 1999.

SUPER OFERTË NGA HOTEL ARXHENA

Ndërrimi i viteve nën bardhësinë e bjeshkëve të Sharrit

SHIKO OFERTAT

 

Kujtojmë, që sivjet janë bërë 20 vjet nga themelimi i TMK’së, ku sipas marrëveshjes së Kumanovës dhe në pajtim me marrëveshjen e Rambujesë, ishte paraparë çarmatimi i ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe transformimi i saj në Trupat Mbrojtëse të Kosovës.

Me hyrjen e trupave ushtarake të NATO-s, KFOR-it, në Kosovë në vitin 1999 filloi edhe transformimi i UÇK’së, duke përfunduar në vitin 2000.

Udhëheqësi i parë i TMK’së u emërua Gjeneral-lejtnant, Agim Çeku. Sipas marrëveshjes, detyrat dhe të drejtat e TMK’së në atë kohë ishin veprimi për ndalimin dhe zvogëlimin dëmeve nga katastrofat natyrore dhe aksidentet, ofrimi i ndihmës në zona të rrezikuara, ndihma në pastrimin e fushave të minuara, ndihma për ri-ndërtimin dhe komunitetet.

TMK’ja u themelua në kohën e fillimit të organizmit institucional të vendit, që po ndodhnin jo vetëm në Kosovë, por edhe në rajon, e cila rritej e forcohej por në kushte jo të mira dhe paga të ulëta.

“Ronaldo është ndryshe nga të tjerët”

Kushtrim Guraj

“Me mungojnë shumë tifozët”

Kushtrim Guraj

Messi te PSG? Al Khelaifi jep përgjigjen shumëkuptimëshe

Kushtrim Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net