Opoja.net

Pickimi nga rriqrat, IKSHP jep rekomandimet si të mbrohemi

Kosova
Pickimi nga rriqrat, IKSHP jep rekomandimet si të mbrohemi

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHP) përmes një njoftimi ka apeluar qytetarët që të kenë kujdes nga rriqrat, duke dhënë edhe rekomandime se si të mbrohemi nga pickimi i tyre.

Duke pasur parasysh se gjatë verës pickimi nga rriqrat është dukshëm më i madh, IKSHP-ja në vazhdimësi po bënë përcjelljen e situatës në komunat ku rastet e pickimit nga rriqrat janë më të shpeshta.

Më poshtë keni rekomandimet e IKSHP-së se si të mbroheni nga pickimi i rriqrave:

1. Mos qëndroni gjatë dhe pa nevojë në livadhe dhe vende me shkurre,

2. Nëse patjetër duhet të jeni të pranishëm në këto vende vesh rroba të gjata dhe pantallonat futni në çorapë,

3. Duhet të përdorni preparate me të cila lyejmë pjesët e trupit të cilat i dëbojnë insektet nga trupi i njeriut e sidomos në pjesët e zbuluara të trupit, (shuplakat, qafën),

4. Kontrolloni trupin mos keni ndonjë rriqër gjatë qëndrimit në vatër,

5. Kontrolloni përsëri trupin pas largimit nga livadhi apo vendet me shkurre,

6. Nëse keni rriqër në trup ofrohuni në qendrën më të afërt mjekësore sa më shpejt,

7. Kositja e barit të bëhet në vazhdimësi (oborr dhe livadhe),

8. Pastrimi dhe dezinfektimi i stallave të bëhet në vazhdimësi,

9. Mbajtja e higjienës personale në nivelin më të lartë. /Telegrafi/

Loading...

Mos i humb

Fshati i bukur kosovar që po merr pamje sikurse fshatrat zvicerane

Opoja.net

Alarmante: Katër persona u vranë vetëm brenda një jave në rajonin e Prizrenit

Opoja.net

Mot i ndryshueshëm e reshje shiu në javën e fundit të janarit

Opoja.net

QKUK: Rritet numri i rezonancave magnetike dhe i shërbimeve radiologjike

Opoja.net

Kosova ka plotësuar kriteret për liberalizim, duhet të bindet Franca

Opoja.net

A është e rrezikuar Kosova nga virusi vdekjeprurës kinez? Flasin mjekët

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net