Opoja.net

“Populli i makiatove” – arsyet pse duhet të hiqni dorë nga kjo kafe

Shëndeti
“Populli i makiatove” – arsyet pse duhet të hiqni dorë nga kjo kafe

Shumë prej nesh mëngjesin e nisim me kafe. Studimet konfirmojnë se njerëzit mund të heqin dorë nga alkooli, por e kanë të pamundur të heqin dorë nga kafeja e mëngjesit. Por ka disa që e pinë kafenë shqeto, të tjerë me qumësht.

Një pyetje lind natyrshëm, si është më mirë ta pimë kafen, me apo pa qumësht?

Sipas studimeve, kombinimi i kafesë dhe qumështit ka pasoja negative shëndetësore.

1-Kombinimi i kafeinës dhe kazeinës (proteina e qumështit) krijon mpiksjen e stomakut që është shumë e vështirë për t’u tretur.

Kështu, jo vetëm që kafeja me qumësht bëhet më pak e lehtë, por gjithashtu mund të shkaktojë intolerancë.

2-Qumështi në kafe shkakton sekretim të kalciumit përmes urinës duke rritur sekretimin e kalciumit në zorrët.

3-Kafe e thjeshtë nuk përmban kalori dhe yndyra. Kur kombinohet me qumësht, atëherë numri i kalorive të panevojshme dhe yndyra që hamë është rritur, sidomos kur pimë shumë kafene çdo ditë.

Loading...

Mos i humb

Mos i neglizhoni: Këto janë simptomat e gripit sezonal

Opoja.net

A shtojmë me të vërtetë peshë nga buka e bardhë?

Opoja.net

A bartet koronavirusi përmes porosive në Aliexpress?

Opoja.net

Ushtrimet dhe trajtimet për largimin e dhimbjeve në shpatulla

Opoja.net

Ja çka saktësisht konsumoni kur pini cigare

Opoja.net

Mos mbani kurrë afër krevatit një gotë me ujë, rrezikon shumë shëndetin tuaj

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net