Opoja.net

Prizren: Tregu i Shqipërisë, nga Kukësi në Kosovë për të shitur fruta

Kosova
Prizren: Tregu i Shqipërisë, nga Kukësi në Kosovë për të shitur fruta

Ishte viti 1993/94 kur për herë të parë nga shqiptarët e Shqipërisë u hap tregu në jug të Prizrenit i njohur si “Tregu i Shqipërisë.

Por, në ditët e sotme në mesin e shumë këtyre tregtarëve asnjëri nuk është nga Shqipëria.E ata të cilët i gjen në rrugët e tregut thonë se kanë ardhur vetëm sa për të blerë gjërat që shiten, raporton Top Channel.
Fillimisht ky treg u shfrytëzua kryesisht nga kuksianët për shitjen e produkteve higjienike dhe të plastikës, më pas për shitjen e ullirit dhe vajit të tij.
Ndërsa pas viteve 2000, tregu mori modelin tjetër atë që e shohim ditëve të sotme, për shitjen e pemëve dhe perimeve.

QKUK e konfirmon vdekjen e 29 vjeçares shtatzëne nga koronavirusi, ishte nga komuna e Prizrenit

Opoja.net

Në dy ditët e ardhshme temperaturat deri në -5 gradë

Opoja.net

Ja kur pritet të bie borë në Kosovë

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net