Opoja.net

Prizreni solidarizohet me popullin turk (Video)

Kosova
Prizreni solidarizohet me popullin turk (Video)

Qytetarët e Prizrenit i janë bashkuar dhimbjes së popullit të Turqisë për viktimat e sulmit terrorist të 28 qershorit në aeroportin e Stambollit “Ataturk”.

Qytetarë, deputetë të Kuvendit të Kosovës dhe studentë, u mblodhën të enjten para konsullatës dhe vendosën lule në kujtim të të rënëve, duke dënuar aktin terrorist.

Aktit simbolik të solidaritetit ju bashkuan edhe deputetë të Kuvendit të Kosovës. Ata falënderuan të gjithë komunitetet që jetojnë këtu për mbështetjen që po i japin komunitetit turk.

“Dolëm këtu bashkë me komunitetet e tjerapër të dënuar ashpër të gjithë aktet terroristë ne gjithë botën. Faleminderit popullit të Kosovës , që nuk na la vetëm në këtë ditë të vështirë. Ngushllime për të vdekurit, shërim sa më të shpejtë për të plagosurit”, theksoi Myfera Shinik, deputete e Kuvendit të Kosovës.

Ndërkaq kolegu i saj , Fikrim Damka, tha se “Ne qytetarët e komunitetit turk të Prizrenit, dolëm sot këtu për tu solidarizuar me shtetin amë. Dëshirojmë që këto akte terroriste të mos përsëriten as në Turqi , por askund në botë”.

Pjesë e këtij aktiviteti në përkujtim të viktimave dhe të plagosurve në tragjedinë e parmbrëmshme në Stamboll, ishin edhe studentët nga Kosova që vijojnë studimet në Turqi.

“Jemi mbledhur këtu për të dënuar sulmin terrorist që ndodhi në aeroportin Turk ditë më parë. Falënderojmë të gjithë komunitetet që na kanë mbështetur dhe u solidarizuan me ne në këtë ditë të vështirë. Ne sot këtu nga Prizreni e dënojmë aktin dhe akterët që e kryejnë atë. Shprehim ngushëllimet tona për viktimat dhe solidarizohemi me familjarët e tyre”, theksoi Xhengiz Qeska- kryetar i parlamentit të studentëve në Turqi.

Kjo nuk është hera e parë që Turqia goditet nga shpërthime të tilla, ndërsa qytetarët kosovar gjithmonë janë solidarizuar me tragjeditë nga aktet terroriste që po ndodhin jo vetëm në Turqi, siç ndodhi vitin e kaluar në muajin tetor, kur dy sulme të njëpasnjëshme ndodhën në Ankara, me ç’rast gjeten vdekjen 100 persona, ndërsa në korrik, 30 të tjerë u vranë në një sulm terrorist gjatë një tubimi në kufi me Sirinë.

Në shenjë nderimi për viktimat, para objektit të konsullatës janë vendosur lule të shumta. /TV Prizreni/

Nuk ka vendim të ri të Qeverisë për masat anti-covid

Opoja.net

Hoti takohet me Zemaj për të vendosur rreth masave të reja

Opoja.net

Punëtorët e KEK-ut konsiderojnë se protestat janë të pashmangshme

Kushtrim Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net