Opoja.net

Pse duhet t’i pastroni rrobat e reja para se t’i veshni ato

Shëndeti
Pse duhet t’i pastroni rrobat e reja para se t’i veshni ato

Kontakti alergjik ‘dermatiti’ është i lidhur me sistemin imunitar që reagon ndaj një alergjie në kontakt me lëkurën tuaj. Edhe pse reagimi ndaj kësaj alergjie mund të vonohet, por kur të shfaqet mund të zgjasë me javë të tëra. Zakonisht kjo alergji vjen nga ngjyra dhe kemikatet shpërndarëse të rrobave.

Duke i larë ato ju mund të largoni ngjyrën e tepërt dhe kemikatet, kështu keni ekspozim më të pak ndaj këtij reaksioni, raporton “Time Magazine”.

Nga hulumtimet e më hershme kanë gjetur se rrobat e reja përmbajnë shumë kemikate të rrezikshme që mund të qojnë edhe në sëmundje tjera më të rënda. Për këtë arsye rekomandohet që gjithmonë te i pastroni rrobat para se të i veshni për herë të parë, transmeton lajmi.net.

Përndryshe nëse keni blerë diçka dhe nuk e keni pastruar, por më pas keni vërejtur skuqje në lëkurën tuaj, është mirë të vizitoni mjekun./Lajmi.net/

Loading...

Mos i humb

Shikimi i mjegulluar – shenjë e sëmundjeve serioze

Opoja.net

Djegiet në lëkurë nga zbardhuesit e shtëpisë, ja si t’i trajtoni

Opoja.net

Pasi ta lexoni këtë, ju kurrë më nuk do t’i shkulni qimet e hundës

Opoja.net

Specat djegës ruajnë zemrën

Opoja.net

Arsyet përse mandarinat janë shumë të shëndetshme

Opoja.net

Përse fëmijët duhet të pinë qumësht shumë të yndyrshëm

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net