Opoja.net

Punëtorët e sektorit privat kërcënojnë me protesta

Kosova
Punëtorët e sektorit privat kërcënojnë me protesta

Udhëheqja e Sindikatës së Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës sot në zyrat e BSPK–së në ora 14:00 mban takim me kryetarë të disa shoqatave ku do merret vendim për fillimin e protestave dhe grevave për punëtorët e sektorit privat.

Kërkesat e tyre janë rritja e pagave dhe zbatimi i ligjit të punës, marrëveshjes kolektive etj.

Ditë më parë, Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës kishte mbajtur një takim ku ishte biseduar për kushtet e rënda të punëtorëve të këtij sektori.

Në atë takim u theksua se ka ende punëtorë që paguhen ende me pagë 130 dhe 170 euro.

Ata kërkojnë kushte më të mira të punës dhe paga mbi 350 euro./kp/Telegrafi/

Loading...

Mos i humb

Për nëntë muaj 34 të mitura u bënë nëna në Kosovë

Opoja.net

A do të kolapsojë shëndetësia kosovare nëse pezullohet Ligji i Pagave?

Opoja.net

Lajmet e rreme, një dukuri pa zgjidhje edhe në Kosovë

Opoja.net

Instituti i Shëndetësisë: Në Kosovë s’ka epidemi të fruthit, janë vaksinuar mbi 95% e fëmijëve

Opoja.net

Tetovari ia dhuron si donacion veturën Halil Kastratit, ta kompenzoj me ndonjë banesë dhe të strehoj një familje

Opoja.net

A do të dalin pagat me rritje?! Kjo është përgjigja nga Ministria e Financave

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net