Opoja.net

Reagojnë shkenctarët: Hasi dhe Opoja kështjella të trashëgimisë kulturore shqiptare

Kultura Opoja
Reagojnë shkenctarët: Hasi dhe Opoja kështjella të trashëgimisë kulturore shqiptare

Pas nënshkrimit të marrëveshjes në mes të Ministrisë së KRS dhe Komunës së Gjakovës për ndërtimin e një Qendre Kulturore në Rugovë të Hasit.

Studiuesi i Instituti Albanologjik, etnomuzikologu dhe njëri nga njohësi e mirë të traditave opojane MA. Visar Munishi, në statusin e tij në FB e ka përshëndetur këtë nismë, duke uruar që një qender e tillë të ndërtohet sa më parë edhe në Trevën e Opojës.

Më poshtë po e paraqesim edhe postimin e tij të plotë.

“Njana prej veprimeve ma te mira te MKRS-se. Hasi se bashku me Opojen jane trevat qe kane nevoje per investime te tilla, e besa edhe jane keshtjella per ruajtjen e trashegimise kulturore shqiptare”.

© Opoja.net

Shaban Shabani: Dhuna në familje rrezikon paqen

Fari Kolloni

Covid-19 në Dragash, sot dy të infektuar

Fari Kolloni

Ujku filmohet shumë pranë fshatrave të Opojës

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net