Opoja.net

Real Madrid 10-0 Barcelona: Pse katalunasit nuk i shkarkojnë kurrë trajnerët e tyre?

Sport

Të hënën, Real Madrid e caktoi Zinedine Zidane si trajnerin e tretë të këtij sezoni pasi Santiago Solari u shkarkua.

Shkarkimet e trajnerëve janë bërë dukuri e rregullt në Santiago Bernabeu, gjë që është në kontrast të thellë me mënyrën se si funksionon Barcelona.

Louis Van Gaal ishte trajneri i fundit që u shkarkua nga klubi katalanas në janar 2003, kur Joan Gaspart ishte ende president.

Që atëherë, çdo trajner ka shkuar deri në fund të kontratës së tyre nën presidencat e Joan Laporta, Sandro Rosell dhe Josep Maria Bartomeu.

Frank Rijkaard i kaloi pesë sezone në Camp Nou, me presidentin Laporta, që i dha atij gjithmonë mbështetjen e tij të plotë, madje edhe kur ai nuk i kishte punët mirë.

Holandezi që e fitoi titullin e dytë të Ligës së Kampionëve për klubin, kishte ofertë nga Laporta ta rinovonte kontratën e tij para se të largohej në vitin 2008.

Pep Guardiola kaloi aq kohë sa ai donte si trajner i Barcelonës derisa dha dorëheqjen në fund të sezonit të tij të katërt, ku nuk e kishte fituar as La Ligën e as Ligën e Kampionëve.

Problemet shëndetësore të Tito Vilanovës e detyruan atë të largohej nga roli i tij si trajner dhe të zëvendësohet nga Tata Martino.

Argjentinasi e nisi vitin dhe e kreu për tu larguar, duke i dhënë rrugë Luis Enriques të merrte drejtimin pë të sunduar dhe për të fituar kurorën e trefishtë në sezonin e tij të parë.

Enrique u largua në fund të kontratës së tij në 2017 dhe shefi aktual Ernesto Valverde ka rinovuar kontratën e tij për një vit tjetër.

Në këtë kohë, 12 trajnerë kanë dështuar të arrijnë në fundin e kontratës së tyre në Real Madrid.

Vicente Del Bosque dhe Jose Mourinho zgjodhën të largoheshin në fund të marrëveshjeve të tyre, ndërsa Zinedine Zidane dha dorëheqjen verën e kaluar.

Që nga viti 2003, të gjithë u shkarkuan gjatë presidencave të Florentino Perez dhe Roman Calderon, janë trajner si:  Carlos Quieroz, Mariano Garcia Remon, Vanderlei Luxemburgo, Fabio Capello, Bernd Schuster, Mauricio Pellegrini, Carlo Ancelotti, Rafa Benitez, Julen Lopetegui dhe Solari.

Juan Ramon Lopez Caro dhe Juande Ramos ishin trajner të përkohshëm. /Telegrafi/

Loading...

Mos i humb

Mundësi i Kosovës, Egzon Shala siguron pjesëmarrjen në Olimpiadën “Tokyo 2020”

Opoja.net

Zbulohet arsyeja se pse Muriqi nuk ka shënuar gol qe tri ndeshje

Opoja.net

Sot rinis lufta për titull në Ligën e Kampionëve me dy superndeshje

Opoja.net

Pas Smajlajt, edhe Luiza Gega shpallet kampione Ballkani

Opoja.net

Përfaqësuesit ndërkombëtarë të pingpongut vizitojnë KOK-un

Opoja.net

Maqedonasit kufizojnë shqiptarët për ndeshjen e 26 marsit, bileta vetëm me kartë identiteti

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net