Opoja.net

Rënie e kërkesave për azil në Zvicër

Rajoni
Rënie e kërkesave për azil në Zvicër

Numri i kërkesave për azil vazhdon të zvogëlohet. Në prill 1748 aplikacione janë dorëzuar në Zvicër. Bëhet fjalë për 12 për qind, ose 224 kërkesa më pak se muajin e kaluar.

Prilli është muaji i pestë, në të cilin janë shënuar shifra në rënie të azilkërkuesve.

Që nga dhjetori, numri i kërkesave për azil në Zvicër ka rënë në mënyrë të qëndrueshme, njofton Sekretariati i Shtetit për Migrim (SEM), përcjell albinfo.ch.

Vendet kryesore të origjinës të azilkërkuesve në prill ishin Eritreja (194 kërkesa), Gambia (144), Somalia (124), Siria (116), Afganistani (113), dhe Maroku (111).

Raportohet të kenë përfunduar 2815 kërkesa azili në shkallë të parë.

Në bazë të Marrëveshjes së Dublinit, 562 ishin dërguar në vendet e tjera dhe 596 persona janë pranuar përkohësisht.

Loading...

Mos i humb

Departamenti Amerikan i Shtetit reagon pas shpërthimit tmerrues në Bejrut

Opoja.net

DokuFest dhe AniBar kalojnë online

Opoja.net

Publikohen pamje të reja nga shpërthimi i tmerrshëm në Bejrut

Opoja.net

Pandemia zvogëlon eksportin e industrisë së drurit

Opoja.net

Bëhni gati, paralajmërohen temperatura deri 42 gradë celcius

Opoja.net

Mungesa e gjakut, alarmuese

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net