Opoja.net

Rreth 10 mijë të vdekur nga Covid-19 në Meksikë

Shëndeti
Rreth 10 mijë të vdekur nga Covid-19 në Meksikë

Meksika po ndërmerr hapat e saj të parë për rihapje nga 1 qershori me një numër të industrive të lejuara për t’u rikthyer në punë.

Ato përfshijnë fabrika për prodhimin e pjesëve të automjeteve dhe ato të ndërtimit si dhe fabrika për birrë dhe dyqane për biçikleta. Sidoqoftë, vendimi është kritikuar si tepër i nxituar nga disa shkencëtarë që thonë se shpërthimi i Covid-19 është akoma më i ashpër në Meksikë.

Pothuajse 10,000 njerëz kanë vdekur nga Covid-19 në Meksikë. Ndërkohë, presidenti i vendit, Andres Manuel Lopez Obrador, do të nisë një turne kombëtar.

Disa shkencëtarë të lartë e kanë kritikuar këtë veprim si të gabuar, mes tyre njeriu që drejtoi përgjigjen ndaj shpërthimit të gripit A / H1N1 të Meksikës në 2009-ës. Alejandro Macias Hernandez i tha BBC: “Nuk është një mesazh i mirë që veprimet e para të jenë udhëtime presidenciale kur ne jemi akoma të mbyllur “.

Por fillimi i rihapjes është një lajm i mirëpritur për shumë njerëz në ekonominë e goditur nga Meksika. Deri në një milion vende pune mund të kenë humbur përmes Covid-19, raporton BBC, transmeton Klan Kosova.

Loading...

Mos i humb

E konfirmojnë ekspertët: Kornoavirusi bartet edhe përmes ajrit

Kushtrim Guraj

Pulat mund të shkaktojnë një pandemi të re, 100 herë më të keqe se Koronavirusi

Kushtrim Guraj

Ja pse është shumë e rëndësishme të vendosim maska kur dalim në publik

Kushtrim Guraj

Çka është Remdesiviri dhe pse po e kërkojnë të gjithë?

Kushtrim Guraj

A duhet t’i ushqejnë fëmijët me gji nënat e infektuara me Covid-19, flasin nga OBSH

Kushtrim Guraj

Zbulim i ri: Versioni i ri i Covid-19 përhapet shpejt, por nuk është i rëndë

Kushtrim Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net