Opoja.net

Rusia dorëzon vaksinën anti-COVID në OBSH

Rajoni
Rusia dorëzon vaksinën anti-COVID në OBSH

Rusia ka paraqitur një kërkesë në Organizatën Botërore të Shëndetësisë për parakualifikimin e vaksinës së saj të parë antiCOVID-19, Sputnik V, njoftoi sot Fondi Sovran i rus i Thesarit.

“Rusia është një nga vendet e para në botë që kërkon parakualifikim të vaksinës së saj antiCOVID-19 nga OBSH-ja”, thanë autoritetet, raporton ATSh.

Rusia njoftoi në fillim të gushtit se kishte zhvilluar dhe regjistruar vaksinën e parë antiCOVID-19, e zhvilluar nga qendra kërkimore e Moskës “Gamaleia”.

Në Rusi, regjistrimi nga autoritetet është hapi paraprak në fazën përfundimtare të provave klinike.

Ky pritet të jetë kabineti i Joe Biden

Opoja.net

Sot një vjet bota ndryshoi, si u paraqit rasti i parë me Covid-19

Opoja.net

Tragjedia në Zvicër: Vdes 15 vjeçari kosovar, pasi u godit nga treni

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net