Opoja.net

Rusia thotë se në shtator nis prodhimin masiv të vaksinës kundër Covid-19

Shëndeti
Rusia thotë se në shtator nis prodhimin masiv të vaksinës kundër Covid-19

Rusia “e gjuan në të tretën”, thotë se në shtator nis prodhimin masiv të vaksinës kundër Covid-19.

Qeveria ruse ka thënë se synon ta fillojë prodhimin masiv të një vaksine kundër koronavirusit në muajin e ardhshëm dhe të sigurojë disa miliona doza në muaj nga viti i ardhshëm.

“Ne jemi duke llogaritur shumë në nisjen e prodhimit masiv në shtator”, tha ministri rus i Industrisë, Denis Manturov, në një intervistë për agjencinë TASS.

“Do të jemi të aftë për të siguruar vëllim prodhimi të disa qindra mijëra vaksinave në muaj, me rritje eventuale në disa milion nga fillimi i vitit të ardhshëm”, tha ky ministër, duke shtuar se një fabrikë është duke e përgatitur teknologjinë prodhuese në tri lokacione në pjesën qendrore të Rusisë.

Ky shtet është duke i zhvilluar disa prototipe të vaksinave dhe njëra e përgatitur në institutin Gamaleya në Moskë ka arritur në faza të avancuara të zhvillimit, shkruan “The Guardian”, transmeton Gazeta Express.

FIRMA JUAJ +383 45563059

Minsitri rus i Shëndetësisë, Mikhail Murashko, tha të shtunën se testimet klinike të kësaj vaksine kanë përfunduar dhe se janë duke u përgatitur dokumentet për regjistrimin e vaksinës.

Instituti Gamaleya mori akuza të shumta pasi hulumtuesit dhe drejtuesit e tij e injektuan veten me prototipin e kësaj vaksine disa muaj më parë. Specialistët thanë se ky veprim është mënyrë e ngutshme për fillimin e testimit në njerëz.

Mos pini më OKI, a e dini çfarë i bën trupit?

Opoja.net

Mungojnë karrocat për bartjen e pacientëve, në QKUK e improvizojnë një nga druri

Opoja.net

Paralajmëron Nasa: Asteroidi gjigant do të kalojë nesër afër Tokës

Kushtrim Guraj

Rrëfehet 27-vjeçari i prekur me koronavirus: U infektova në mars dhe akoma nuk jam mirë

Kushtrim Guraj

Personi që doli vullnetar për të testuar vaksinën e COVID-19, por më pas shtrohet me urgjencë në spital

Kushtrim Guraj

Po afrohet një fazë e re e pandemisë

Kushtrim Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net