Opoja.net

Së paku 84 të vrarë në Francë, bota dënon sulmin

Rajoni
Së paku 84 të vrarë në Francë, bota dënon sulmin

Një sulmues ka vrarë së paku 84 veta dhe ka plagosur dhjetëra të tjerë, pasi ka përplasur kamionin, me shpejtësi të lartë, në një turmë njerëzish në qytetin Nicë të Francës. Në mesin e të vrarëve ka edhe fëmijë.

Ngjarja ka ndodhur të enjten vonë, derisa po festohej Dita e Bastijës.

SUPER OFERTË NGA HOTEL ARXHENA

Ndërrimi i viteve nën bardhësinë e bjeshkëve të Sharrit

SHIKO OFERTAT

 

Presidenti i Francës, Francois Hollande, ka thënë se sulmi është akt i qartë “terrorist” dhe i treti që ka shkaktuar viktima të shumta në tokën franceze, në 18 muajt e fundit.

“Franca është goditur nga kjo tragjedi e re. Është tmerruar nga ajo që ka ndodhur, është në zi, është e pikëlluar, por është e fortë dhe ju siguroj se do të jetë më e fortë ndaj fanatikëve që duan ta godasin”, ka thënë Hollande.

Zyra e prokurorit francez ka hapur hetimet nën dyshimet për vepër terroriste. Nuk ka shenja për ndonjë sulm tjetër, por banorët janë këshilluar të qëndrojnë në ambiente të mbyllura.

Sulmuesi është identifikuar si Mohamed Lahouaiej Bouhlel, 31 vjeç, shtetas francez, me prejardhje nga Tunizia. Ai është vrarë nga policia.

Presidenti Hollande ka thënë se ka mobilizuar edhe rezervistët ushtarakë dhe policorë, për të zbatuar gjendjen e jashtëzakonshme, e cila ka nisur në nëntor, pasi militantët e Shtetit Islamik kanë sulmuar Parisin, duke vrarë 130 veta. Në Paris ka pasur sulme vdekjeprurëse edhe në janar të vitit 2015, kundër gazetës satirike Charlie Hebdo.

Vetëm pak orë para sulmit në Nicë, Hollande ka thënë se do ta heqë gjendjen e jashtëzakonshme në fund të korrikut, por pas sulmit ai ka thënë se ajo do të vazhdojë edhe për tre muaj të tjerë.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka dënuar atë që “duket të jetë një sulm i tmerrshëm terrorist” dhe ka thënë se SHBA qëndron në solidaritet me Francën.

Departamenti amerikan i Shtetit ka konfirmuar se dy amerikanë janë vrarë në sulm.

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka dënuar fuqishëm “sulmin terrorist, barbar dhe frikacak”.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se vendi i saj qëndron me Francën në luftën kundër terrorizmit dhe ka shprehur bindjen se, pavarësisht vështirësive, kjo luftë do të fitohet.

Kryeministrja britanike, Theresa May, ka thënë se sulmi ka shkaktuar viktima të pafajshme, që kanë qenë duke festuar Ditën e Shtetit.

“Jam e tronditur dhe e pikëlluar nga sulmi i tmerrshëm në Nicë, natën e kaluar. Me zemër, jemi pranë popullit francez dhe të gjithë atyre që kanë humbur më të dashurit”, ka thënë May.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka shprehur solidaritet dhe ka thënë se sulmi brutal është shokues.

Nica, qytet me rreth 350,000 banorë, njihet si vendpushim turistik, por ka edhe lagje të varfra. Dhjetëra banorë myslimanë të këtij qyteti kanë shkuar në Siri për të luftuar në krahë të grupit militant Shteti Islamik.

Franca është duke kryer sulme ajrore kundër caqeve të Shtetit Islamik në Siri, si dhe trajnon forcat qeveritare të Irakut dhe ato kurde që luftojnë militantët.

Ky pritet të jetë kabineti i Joe Biden

Opoja.net

Sot një vjet bota ndryshoi, si u paraqit rasti i parë me Covid-19

Opoja.net

Tragjedia në Zvicër: Vdes 15 vjeçari kosovar, pasi u godit nga treni

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net