Opoja.net

Shkrimi special i The Telegraph: Rrëfimet e katër shqiptarëve nga Kosova që ishin për të shikuar ndeshjen

Sport
Shkrimi special i The Telegraph: Rrëfimet e katër shqiptarëve nga Kosova që ishin për të shikuar ndeshjen

Mediumi i madh britanik The Telegraph ka bërë një shkrim special për Kosovës pas ndeshjes së humbur 5-3 nga Anglia në kuadër të eliminatoreve për Euro 2020, ndërsa artikullin e tyre mund ta lexoni më poshtë.  

Ata kishin ardhur nga e gjithë Evropa dhe nga Mbretëria e Bashkuar në Stadiumin St Mary për një ndeshje që do të thotë më shumë sesa një kualifikuese e Euro 2020 për kombin e ri të Kosovës, nis shkrimin The Telepraph.

Sipas burimeve zyrtare, 20 mijë kosovarë u pritën në Southampton për ndeshjen kundër Anglisë dhe 10 mijë prej tyre ishin me bileta – një mbështetje ndërkombëtare në udhëtim si askush tjetër. Ata kishin ardhur me siguri për të mbështetur skuadrën e tyre, aktualisht në seri prej 15 ndeshjeve të pamposhtur dhe të freskët nga fitorja ndaj Republikës Çeke, por ata gjithashtu kanë një dashuri të thellë për futbollin britanik dhe britanikët në përgjithësi.

Kristian Gashi, 30 vjeç, një përkrahës i Kosovës që ishte për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar nga shtëpia e tij në Austri po pyeste një ekuipazh të BBC nëse ai mund të shfaqte flamurin e tij në pjesën e prapme të transmetimit të tyre të drejtpërdrejtë për lajmet e orës 18:00.

“Falë jush, tani luajmë kundër jush. Përgjithmonë mirënjohës për ju, Anglia jonë e dashur”, shkruan në pankartën e Gashit, i cili vjen nga qyteti i Ferizajt dhe deshi të shpjegojë pse roli i Britanisë në ndërhyrjen e Natos në luftën ballkanike të vitit 1998 deri në 1999 nënkuptonte kaq shumë.

“E kam provuar luftën dhe kurrë nuk kam menduar se në një hapësirë ​​kaq të shkurtër kohe do të jemi këtu, duke luajtur futboll në një stadium”.

Tifozët e Kosovës në Angli (Foto: Getty Images/Guliver)

“Ne po luajmë kundër kombit më tradicional të futbollit. Unë gjithmonë do të jem mirënjohës për Anglinë dhe ato që bënë për vendin tim. Ata ndërhynë në shfarosjen e popullit tonë. Pastaj ata na ndihmuan më vonë që ekipi ynë të njihej në sport”.

Kosova u pranua  në UEFA dhe FIFA në vitin 2016 dhe ky është sezon i tyre i dytë kualifikues për një turne madhor.

“Kemi kaluar shumë. Kjo është vetëm një përvojë e gëzueshme”, përfundoi Gashi.

Loading...

Mos i humb

Rivalët madrilenë vihen pas Ajer

Kushtrim Guraj

Juventusi i gatshëm për ta shkëmbyer Bernardeschi-n me Jorginho-n

Kushtrim Guraj

Rikthehet futbolli në Kosovë: Gjysmëfinalja e Kupës Prishtina-Drenica

Kushtrim Guraj

Arsenali i ofron Aubamyeang-ut zgjatje të kontratës

Kushtrim Guraj

City afër nënshkrimit me Semedon

Kushtrim Guraj

Pogba i gatshëm t’i bashkohet PSG-së

Kushtrim Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net